• Гора Хом'як, фото Олександр Котенко
Гора Хом'як, фото Олександр Котенко

Маршрут на гору Хом'як (1 542 м), Татарів

Дистанція та складність: 6 км, легкий
Час проходження: 2,5 годин (в одну сторону), одноденний
Локація: Ґорґанські гори
17 жовт. 2017 58523

Гора Хом’як — одна з типових локацій для нескладного одноденного маршруту. Щоб краще пояснити, наскільки нескладно підійматись на Хом’як теплої пори року, скажемо так: на нього підіймаються сім’ї з малолітніми дітьми, а попід вершиною, на полонині Хом’яків, часто-густо стоять намети тих, хто виліз трохи повище для святкування днів народжень чи будь-яких календарних свят.

Гора Хом'як
Гора Хом'як, фото Олександр Котенко

Причин “популярності” Хом’яка декілька:

  • по-перше, початок сходження на гору знаходиться дуже близько до вузлів транспортного сполучення;
  • по-друге, Хом’як — вершина неподалік Яблуниці, Татарова та Поляниці з Буковелем, до яких з того ж Івано-Франківська їхати не більше 1 год. 40 хв.;
  • по-третє, варіантів підйому на Хом’як декілька, і більшість з них — це прогулянка серпантинною стежиною, що в’ється казковим лісом, поступово набираючи висоту.

А ще з Хом’яка погожої днини видно Чорногірський хребет — найвищий в Україні, та й загалом панорама на сусідні вершини з будь-якої більш-менш високої гори теж запам’ятається надовго.

І це ще не весь перелік переваг. Так, скажімо, з Хом’яка можна спуститись до Женецького Гуку — одного з найкрасивіших водоспадів у Карпатах. До нього веде достатньо крута стежина від полонини Хом’яків, зате від Гуку до траси на Івано-Франківськ прокладена рівнесенька дорога, заасфальтована на ¾.

Таким чином, якщо зранку, годинці о восьмій, вийти на маршрут, за один день без особливого перенапруження для юних туристських організмів, можна: зайти на полонину Хом’яків, взяти вершину, зробити кілька пам’ятних знімків і широко розкинувши руки покричати “Еге-гей!” згори, спуститись на полонину для перепочину та умовного обіду, рушити на Гук, покричати “Ого-го!”, його побачивши, неквапом дійти від водоспаду до траси і сісти на вечірній автобус до міста. Як вам такий план дій?

Похід на Хом’як: варіанти для підйому та спуску

Зійти на Хом’як можна п’ятьма різними стежками. Дві з них йдуть від водоспаду Гук та КПП, що веде до нього. Ще дві — стежки з траси с. Поляниця та початку траси на Буковель перед Яблуницею. І, нарешті, п’ята — стежка з сусідньої гори Синяк, якщо ви раптом вирішили довше пройтись Ґорґанами.

Полонина Хом'яків
Полонина Хом'яків, фото Любомир Тригубишин

З усього переліченого краще обирати підйом від КПП та підйом від буковельської траси — там на вас чекають переважно серпантинні набори висоти, без різких перепадів та непролазних хащів. До того ж, саме до цих точок виходу найлегше та найшвидше дістатись громадським транспортом.

Похід на гору Хом'як кореспондента Радіо Свобода — Salyar Ali

З Хом’яка спускатись можна тим самим набором стежок. Врахуйте тільки, що піймати попутку чи автобус буде легше в Поляниці та на виході з Гуку. Орієнтовний час, коли вам конче треба опинитися на трасі — 19 або 19:30. Пізніше шансів швидко сісти у громадський транспорт майже немає — маршрутки ще ходитимуть десь до 21 години, проте значно рідше, ніж вдень.

Зверніть увагу на те, що вечірні автобуси завжди переповнені, особливо в неділю: багато хто повертається до Франківська на навчання чи роботу, тому великій туристичній групі краще використовувати кожну нагоду посадити групу частинами і домовитись про зустріч, аніж чекати дива у вигляді пустого автобусу, куди можуть вміститися всі одночасно.

Колиба на полонині Хом'яків
Колиба на полонині Хом'яків, фото Іван Кміть

Ще одна досить неприємна особливість вечірнього повертання на базу чи в місто: не всі водії охочі до туристів з рюкзаками і деякі навіть можуть відмовитись вас везти. Такі випадки вкрай поодинокі, проте не дуже дивуйтесь і не дуже засмучуйтесь, якщо таке справді станеться.

Для груп у випадку пізнього виходу з маршруту завжди є варіанти, де себе подіти, як немає чим дістатись цивілізації: прикладом, можна орендувати авто і за проїзд заплатити трохи більше, ніж у автобусі. На крайній випадок можна лишитись на ночівлю у селі — це теж буде поза запланованим бюджетом поїздки, зате всі лишаться в теплі та спокої.

За бажанням, з Хом’яка можна далі піти Ґорґанами через гору Синяк на Малий Ґорґан, гори Довбушанку та Ведмежик. Цей похід може затягтись на 3-4 дні.

Колиба на полонині Хом'яків
Колиба на полонині Хом'яків, фото Леонід Тіт

Колиби

На полонині, що попід вершиною, є одразу декілька колиб. Влітку в них живуть гуцули, а решту пір року — туристи, яким у будиночках ночувати затишніше, аніж у наметах. Пічок як таких колиби не мають — у кількох з них є костровище і дірка у даху, аби дим виходив. Якщо для осені та середини весни такий варіант ще підходить — ночувати з вогнищем, то взимку ночівля тут — сумнівне задоволення. Тим паче, що на Хом’яку після трагедії 2010 року поставлені попереджувальні знаки: гора, хоч з виду і не скажеш, лавинонебезпечна. Снігу тут лежить чимало навіть на початку травня.

Колиба в якій варять сир
Колиба в якій варять сир, фото Олександр Науменко

Колиб станом на серпень 2015 року було п’ять, і ще кілька будувались. Знайти їх нескладно: вони стоять одразу ж за смугою лісу на полонині, добре проглядаються майже у будь-яку погоду. Але на випадок густого туману тримайте координати.

Варять сир в колибі біля гори Хом'як
Варять сир в колибі біля гори Хом'як, фото Олександр Науменко

Координати колиб

  • 48.373165, 24.496538;
  • 48.373264, 24.494707.

Вода на маршруті

Води у поході на Хом’як буде предостатньо: з якого б боку ви не вирішили заходити на вершину, майже скрізь вас будуть супроводжувати струмки та потічки. Пити воду з джерела можна, але краще поперед тим її прокип’ятити: набирати водичку краще не на початку маршруту, а десь ближче до витоків струмка.

До речі, от вам дієвий лайф-хак: водичку набирайте, зануривши пляшку у воду напрямком по течії, а не підставляючи під спадаючі струмені води, як зазвичай роблять у фільмах. Так у вашу пляшку не потрапить зайве сміття, що несе течія. І щоб не було проблем з зануренням пляшки у струмок, краще користуватись малою тарою — об’ємом 0.5-0.7 літра.

Координати джерел:

  • 48.362885,24.509474 — джерело на маршруті з Пд.-Сх. сторони гори. Підйом з траси на Буковель.
  • 48.370829, 24.497994 — джерело перед полониною. Роскульський струмок
  • 48.373647, 24.493419 — джерело на полонині Хомяків біля гуцульських колиб
  • 48.378684, 24.484607 — джерело на пол. Хомяків перед підйомом на г. Синяк

Маршрут на гору Хом’як

Як дістатись:

Доїхати до початку маршруту можна автобусом з Івано-Франківська на Яблуницю (підходить транспорт у напрямку Ясіня, Лазещини, Рахова) чи на Поляницю (у напрямку Буковелю).

Час у дорозі: до 2 годин.

Відправлення автобусів відбувається кожні півгодини, якщо навіть не частіше. Зауважте, з АС-1 відправляються обласні маршрутки, а з АС-2 — міжобласні, які теж йдуть у потрібному вам напрямку.

Вартість проїзду: 40 грн. в одну сторону (станом на липень 2015 року).

Розташування

гора Хом'як, Татарів

48.3675027, 24.4964755

Економте на дорозі з

Знайдено 49 вигідних поїздок до Маршрут на гору Хом’як (1 542 м)

Обирай зручний час, день та звідки будеш їхати

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км