• Невицький замок, фото Юрій Туряниця
Невицький замок, фото Юрій Туряниця
Напівзруйнований замок не може вразити пишністю. Проте старовинні стіни здатні оповісти не одну цікаву історію тим, хто вміє слухати.
17 квіт. 2018 31194

Руїни величного палацу лежать між селами Кам’яниця та Невицьке, а неподалік котить свої хвилі річка Уж. Навіть від автодороги можна помітити сіру стіну та грізні башти Невицького замку. Історія цієї твердині починається у далекому XII ст., коли угорці звернули увагу на північний схід і вирішили товаришувати із галицькими та київськими князями, через що почали з’являтись нові дороги через перевали, а з ними — й нові укріплення. На місці палацу тоді створили щось на кшталт городища із ровами та земляними валами.

Невицький замок
Невицький замок, фото Mike Pellinni

Проте швидко з’ясувалось, що подолати Верецький перевал можуть не тільки слов’яни — до Закарпаття докотилася хвиля монголо-татарської навали, яка зруйнувала Невицьке укріплення вщент. Угорці не полінувалися відновити твердиню, а трансільванські владарі її розбудували, додали до споруди донжон і колодязь. Але ж не для того існують фортеці, щоб люди жили в мирі та злагоді. Угорське королівство струснули міжусобиці — і Невицький замок став їх осередком, хоча й не одразу. Поки був живий пан Омодей — тут був спокій, адже старий виступав щирим прихильником королівської влади. Проте повсталі селяни вбили Омодея — і в цих містах розгорілася така запекла боротьба проти короля Карла Роберта Анжу, що не обійшлось без облоги. Королівські війська взяли твердиню штурмом у XIV столітті.

Невицький замок
Невицький замок

Карл Роберт Анжу зробив із землями та твердинями переможеного ворога те, що завжди роблять королі: подарував їх фаворитам. Такими фаворитами виявилася князі Другети — магнатський угорський рід французького походження. Другети володіли замком до самої його загибелі, вони перебудували укріплення, зміцнили замкові стіни, адже фортеця мала протистояти новому типу зброї — гарматам. Щоб не дуже боятись гармат, була зведена додаткова вежа, яка висувалась на південь, проте була з’єднана з основною будівлею, а бійниці контролювали міст. Разом із захисниками за стінами цитаделі могло сховатись понад півтори тисячі мешканців околишніх сіл. Проте фортеця не була неприступною, тому врешті-решт її зруйнували війська Дьордя II Ракоці.

Фортеця довгий час була кинута напризволяще, хоча поряд з нею проводились дослідження, а місцеві фахівці можуть розповісти багато цікавого з її історії. Руйнація тривала, одна з башт впала, проте врешті-решт почалася реконструкція будівлі. Сьогодні охочі можуть роздивитись замок зблизька, вхід до нього вільний. Поруч із спорудою є “Сад Вагнера”, закладений ще в XIX столітті. В ньому б’є чудовий фонтан, який не замерзає навіть взимку. З 2006 року в замку проводять театралізоване свято весільних обрядів, відтворюючи давні традиції сватання.

Який замок без легенди?

Отже, в своїй історичній оповіді ми зупинились на тому, що в XVII ст. війська Дьордя II зруйнували замок. З того часу він стояв у запустінні і… вважався “нечистим місцем”. З Невицьким замком пов’язані три легенди різного ступеня містичності.

Невицький замок
Невицький замок

Легенда перша — про Погану Діву, саме з нею пов’язана “нечиста” репутація цього місця. Поганою Дівою назвали люди турецьку чародійку, яка начебто спорудила Невицький замок, наказавши домішувати до вапна молоко та людську кров, а всім, хто їй не вклонявся, рубила голови. Однак знайшовся в околишніх селах юнак, що пообіцяв звільнити народ від Поганої Діви, як стане королем. Хазяїн, у якого працював Іванко, тільки посміявся: звісно станеш королем — як залізо зацвіте, так і станеш. З цими словами хазяїн встромив у землю істик — і той одразу проріс пишними трояндами. Зрозумівши це знамення, Іванко рушив до Ужгорода, де аристократи якраз обирали короля. Оскільки вони не могли дійти згоди, то вирішили кинути вгору золоту корону — на чию голову впаде, той і буде королем. Проте золота корона впала на голову Іванка. Аристократи не хотіли визнати королем мужика, тому підкинули корону ще тричі — і кожного разу вона лягала на голову Іванка. Коли ж юнака було короновано, він виконав свою обіцянку, і стратив Погану Діву.

Ви, мабуть, вирішили, що ця легенда — вигадка від початку до кінця? Не вгадали. Погана Діва існувала в реальності, вона була спадкоємицею Другетів, які перетворили дерев’яну фортецю на кам’яну твердиню. Звісно, Діва була ніякою не турецькою відьмою, а угорською графинею. Вона дійсно наказувала людям підмішувати у вапно молоко, а за непослух жорстоко карала. Врешті жалоби на сваволю графині дійшли до короля Матіяша. Тут маємо зробити невеличкий відступ. За часів, про які йдеться, ніякої міліції-поліції не існувало, і будь-який королівський вирок треба було ще якось виконати… Зазвичай, королі доводили авторитет своєї волі за допомогою війська, проте Невицький замок був чудово укріпленим і міг витримати довгу облогу, а справа не вартувала таких зусиль. Тому король пішов на хитрість: наказав зібрати стада худоби, прив’язати на тварин дзвіночки, а до рогів — копиці сіна. Сіно підпалили і погнали перелякану худобу вночі на замок. Піддавшись дії психологічної зброї, графиня зі сну намагалась втекти, проте її схопили. Фінт з худобою народ добре запам’ятав і навіть сьогодні розказує його як частину легенди про Погану Діву: мав же Іванко якось вибити відьму з фортеці!

Мури Невицького замку
Мури Невицького замку

За іншою легендою, назву Невицького замку пов’язують з тим, що він мав захищати місцевих “невіст” — молодих дівчат. Нагадаємо, що за укріпленнями фортеці дійсно ховались мешканці околиць.Третя легенда не без романтики, але романтики моторошної. Оповідають, ніби володар Невицького замку відбив наречену у мукачівського герцога. Той розлютився і погрожував помстою. Відчуваючи провину та боячись помсти колишнього суперника, володар замку пообіцяв: як матимуть з дружиною доньку — віддадуть її за герцога, щойно дівчині виповниться 16 років. І дійсно: народилась дочка. Проте коли дівчина дізналась, яку долю для неї обрали батьки — кинулась з замкової вежі. Навіть природа постала проти неприродного шлюбу: в мить гибелі дівчини блискавка влучила у башту замку, зруйнувавши її.

Як дістатись?

Власникам авто пощастило, вони легко дістануться до місця трасою H13. Без власної автівки можна сісти на транспорт в Ужгороді, на площі Корятовича. Їхати треба не до Невицького, а до Кам’яниці. А звідти — недалечко вже!

Розташування

Невицький замок, Закарпатська область, село Кам’яниця

48.6809378, 22.409286399999928

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км