• Троїцька церква в Микуличині
Троїцька церква в Микуличині

Церква Святої Трійці (1868 р.), Микуличин

Сакральна, історична споруда — Троїцька церква, зведена 1868 року, вистояла повені і війни та змогла дивом зберегти унікальну ікону роботи Корнила Устияновича. Пам’ятка архітектури національного значення, старезна дерев’яна церква і нині відкрита для вірян.
17 квіт. 2018 14147

Перша письмова згадка про церкву в Микуличині датована 1700 роком. Раніше дерев’яна церква стояла на цвинтарі за присілком Фальчі, але у 60-х роках XVIII ст. вона була зруйнована сильним буревієм.

Троїцька ж церква була збудована у 1868 році. Перша служба Божа тут відбулась на храмовий день св. Параскеви. Будівництво затяглось на два роки, бо селяни не могли дійти згоди чи будувати церкву на “Горбах", чи на присілку Підліснів. Вирішили звести ні там, ні там, а поставити Троїцьку посередині села — на землях попа Герасимовича.

Церква Святої Трійці в Микуличині
Церква Святої Трійці в Микуличині, фото 1914 року

Будували церкву власними силами, але за проектом цісарсько-королівського інженера-архітектора Надвірнянського повітового уряду Я. Чайковецького. Більшість ж церков в Карпатах будувались за народною традицією та власним задумом — слова “проект” мабуть тоді і не чув ніхто!

Цікаво, що кожен двір Микуличина забов’язувався збудувати по 3 метри кам’яної огорожі, або ж заплатити за відповідну роботу іншим виконавцям.

Деревину везли з урочища Сухоліс, а ще з Форещика. Камінь для фундаменту та огорожі брали з Прута на Лазу.

Після сильної повені 1911-го в церкві осів намул: ще кілька років довелось поновлювати фундамент та несучі конструкції, окрім того дах покрили бляхою, дзвіницю — гонтою. В часи Великої Вітчизняної Війни з церкви німці вивозять 4 срібні дзвони. Вага найбільшого з них сягала 5 тонн. Той дзвін, кажуть, чутно було й навіть за 12 км!

Троїцька церква
Троїцька церква

Колись давно хрести на банях Троїцької церкви були дерев’яні. Тепер стоять металеві, викувані у 1929 році ковалем Матвієм Яковівом.

У 1988 році під час проведення реставраційних робіт під пізнішою полотняною іконою знайшли авторську ікону Корнила Устияновича — видатного маляра ІІ пол. ХІХ ст., чиї роботи можна побачити, переважно, у Львівській галереї мистецтв.

Коли зняли верхнє полотно, попід ним виявився образ святого Йосафата, що благословляє вірних правицею, а лівою рукою тримає Євангеліє. Підпис “К.М. Устьановичь” був у правому нижньому кутку ікони. Кажуть, ніби обриси обличчя священномученика Йосафата художник малював з себе.

Сьогодні Троїцька церква має 5 дзвонів, найбільший вагою 6 центнерів. Трохи більше 10 років тому спорудили нову дзвіницю.

Троїцька церква з дзвіницею
Троїцька церква з дзвіницею

Церква Святої Трійці у Микуличині — пам'ятка архітектури національного значення, перебуває у користуванні громади УГКЦ.

Розташування

Микуличин, Троїцька церква

48.39737666012224, 24.598970962688327

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км