Найбільший у Європі метеорит мав щастя впасти на територію України. Щоправда, тоді це була Австро-Угорщина, йшов 1866 рік. Одного червневого вечора у небі над горами промайнув полум’яний шар. Вибух! І тисячі дрібних камінців розсипались околицями. За два тижні по тому, Василь Крив’яник, звичайний селянин, збирався косити сіно. А замість того на поляні Чорна млака, з глибокої воронки, присипаної пухким ґрунтом, відкопав каменюку вагою майже 280 кг. То було ядро метеориту.
За це Крив’янику дісталось кілька дужих волів за дорогоцінну знахідку, а розколотий на три частини уламок доправили до Віденського музею природної історії, де він дотепер і зберігається.
Метеорит дістав назву «Княгиня», за назвою селища, біля якого впав.
До речі, тут свого часу побував Жюль Верн, а Чарльз Дарвін, після вивчення уламків метеориту, дійшов висновку: «Княгиня» має у собі частинки позаземних коралів, паразитів та рослин! У 1881 році у журналі Science був навіть опублікований матеріал «Дарвін і відкриття доктора Гана викопних організмів в метеоритах».
За два роки до «Княгині» у Франції впав знаменитий метеорит Оргейл, який у своїй структурі мав вуглеводи, схожої із бджолиним воском структури, а також домішки, що нагадують земні одноклітинні водорості (існували на планеті близько 600 млн. років тому). Подібні відкриття пов’язують низку метеоритів – «Мерчісонський» (1969), «Мюрейський» (1950), «Аллан-Хіллз» (1984), і, власне, українську «Княгиню» (1886) в тому числі.
І хоча гіпотези, висунуті Дарвіном та доктором Ганом, що робив перші досліди, в ході детального аналізу метеоритної породи пізніше були спростовані, метеорит «Княгиня» однозначно посідає значне місце в історії нашої країни та планети загалом.
Куплю метеорит! Недорого!
До речі, сьогодні у районі падіння метеориту «Княгиня» можна зустріти шукачів його уламків. А деколи і натрапити в Мережі на оголошення: «Продам метеорит!». Останній подібний лот був виставлений кілька років тому: за 164-грамовий уламок пропонували заплатити 4.5 тисячі доларів.
Маршрути до місця падіння Княгининського метеориту
До урочища Чорні млаки можна йти двома маршрутами – з с. Княгиня, або з с. Стужиця. Останній трохи коротший – всього 5 км пішки в один бік.
Біля мосту у с. Стужиці – початок маршруту. Далі слід йти уздовж річки Стужичанки в урочище Підзвоний, дорогою через поле до лісу. На узліссі можна зробити привал, випивши мінеральної води (біля джерела обладнане місце для відпочинку).
За джерелом стежка ухиляється вправо і веде до урочища Папоротні. Довкола – віковічні букові ліси, також ростуть явори, ясені, білі ялиці, смереки. Урочищем треба пройти близько 1.5 км до ще одного джерела. За ним вправо стежка веде до урочища Чорні млаки.
Безпосередньо у Стужиці варто побувати біля віковічних дубів – одних з найстаріших дерев України. Вік дерев, за різними оцінками, складає від 1 100 до 1 300 років. Детальніше про них читайте тут.
Відповідно до погодних умов та фізичної підготовки, прогулянка зі Стужиці до Чорних млак може тривати від 3 до 5 годин. Загальна протяжність маршруту складає близько 10 км.
З села Княгиня до місця падіння метеориту йти близько 8 км. Аби не спускатись тою ж стежкою, вертатись можна не до села, а дорогою до туристичної бази «Дубовий гай».
Чим привабливий цей маршрут? Стежка до урочища Чорні млаки йде повз карстові печери на схилах масиву Стінка, а тутешні буково-яворові праліси є одним з природних багатств не тільки Закарпаття, але і всієї країни!
Отже, одразу за селом Княгиня, зверніть наліво – маршрут маркований, шукайте сині позначки на деревах. Стежка йде в гору, пролягаючи полями, з яких добре видно хребет Стінку і г. Княгиниця.
За узліссям перед поворотом у буковий ліс є джерело.
До Чорних млак дорога підіймається буковим лісом, повним затінку. В урочищі лісовою стежкою перейдіть на поляну, тут також є джерело і можна набрати смачної води. Звідси рухайтесь на північний схід, притримуючись маркованої синіми позначками стежки.
Стежка блукатиме лісом, галявинами, йтиме повз мальовничі скельні масиви.
Після урочища Прислупець та дороги у грабово-березовому лісі, відкриється чудовий краєвид на хребет г. Явірник, а також г. Домашинський верх. У пору цвітіння тут, уздовж стежки, можна побачити квіти-дзвоники, гвоздику дельтовидну, вузьколистий іван-чай та інші прикметні рослини. За луками лишиться не більше 400 м до спуску до туристичної бази «Дубовий гай».
Загальна протяжність маршруту складає близько 14 км. Це чудовий варіант для одноденної прогулянки, що триватиме від 4 до 7 годин, залежно від вашої фізичної підготовки та погодних умов.