• Район курорту Драгобрат, фото Nickolay Khoroshkov
Район курорту Драгобрат, фото Nickolay Khoroshkov

Район курорту Драгобрат

На Драгобраті сезон може тривати й до середини травня! Круті схили, довгі траси, купа місць для фрірайду, небанальний рельєф та розкішний природний сніговий покрив — так, ймовірно, звучить мрія кожного закоханого у зимові види спорту. Де оселитись, де кататись, куди податись по розваги взимку і в будь-яку інші пору року, якщо ви на Драгобраті чи десь поблизу?

Драгобрат

На Драгобраті справді все круто — як в прямому, так і переносному значенні. Круті схили, круті траси, крутий підйом від Ясіні до курорту. Це, мабуть, перше, про що варто дізнатись, плануючи подорож: дорога на Драгобрат не з легких, але всі зусилля будуть того варті!

До Ясіні, що в 12 км від Драгобрату, дістатись можна без проблем — селом проходить одна з основних карпатських трас, дорога, хоч не ідеальна, але все ж є. А от від Ясіні до курорту інколи ходять тільки УАЗ-и... І не дивуйтесь, ми не дарма при кожній слушній нагоді будемо нагадувати: безпека на дорозі — понад усе!

Замовити трансфер на Драгобрат, поїздку в гори або на екскурсію

Автомобілісти радять не їхати власним транспортом, якщо це не 4х4 із кліренсом від 20 см, а ви — не досвідчений водій, що такими дорогами катається частіше, ніж міським асфальтом.

Снігові заноси — найкраще, що може трапитись затяжним серпантином, що стрімко йде вгору.

Як варіант, машину пропонують лишати внизу, на парковці під наглядом охоронців, пересідати на ті ж УАЗ-и й прямувати вгору.

Чи вартий Драгобрат такого плану дій? Однозначно!

Драгобрат
Гірськолижний курорт Драгобрат, автор Серж Серьогін

Трас на Драгобраті вистачає: початкових не так багато, зате червоних та чорних — вдосталь! Тим паче, завжди є можливість винайняти ратрак та заїхати на найближчі вершини, що обступили Драгобрат з усіх боків: з висоти більш ніж 1 700 метрів можна вільно їхати більш ніж 3 км і не думати, що зараз невмілий лижник раптом перегородить дорогу.

З гір Близниця, Перший Жандарм та Стіг донизу йдуть 5 прекрасних чорних трас.

Пункти прокату, лижна школа, майстер-класи для фрірайдерів-початківців, мед-пункти на випадок форс-мажору, теплі кав’ярні, обідні зали, готелі, сауни, більярди та решта принад цивілізованого комфортного відпочинку на лоні засніжених гір тут присутні, тож: ні в чому собі не відмовляйте!

Якщо курортні ціни на проживання виявляться поза вашим бюджетом, завжди можна кататись на Драгобраті, а жити десь поряд — в Ясіні, Лазещині, Квасах або навіть в Рахові.

Але, все ж, варто порахувати щоденну вартість проїзду та супутні витрати: бюджет любить розрахунки, а не прорахунки!

Ясіня

А з Ясіні на Драгобрат тільки й їхати, що серпантином: село впритул наближене до початку підйому до курорту. Переважна більшість тих, хто обирає Драгобрат для катання, живуть саме тут.

Зручне розташування — це про Ясіня. Внизу, в селі, є все для щастя: житло на будь-який смак та бюджет, купа закладів харчування, пункти прокату, розваги для зими та літа.

Колись столиця Гуцульської Республіки Ясіня тепер — столиця гірськолижного відпочинку (або, принаймні, найближча до нього локація). Після виснажливого дня на схилах кращого немає нічого, ніж повернутись у тепло, де є гаряча запашна вечеря та м’які подушки! Або ж перевзути бордичні боти у звичайні і собі далі десь гайнути шукати пригод!

У будь-якому разі, в Ясіні можна і те, і інше. До речі, підйомники є й тут: їх всього два, але вони радше підходять початківцям.

Ясіня
Ясіня, автор Ольга Максимова

Дорогою в бік Драгобрату можна доїхати до 5-каскадного водоспаду Труфанець: тут гарно будь-якої пори року, тільки от взимку може бути аж надто холодно! Зате навесні, коли сніги тануть, чи в інші пори року, як опадів в горах достатньо, водоспад милує око. Над потоком споруджена величенька альтанка у гуцульському стилі, є де присісти і фото на згадку теж є де зробити.

А ще з Ясіні починаються маршрути для сходження на Чорногору та Свидовець: зібрались на найвищі карпатські гори — чим не варіант звідки почати чи де завершити маршрут?

Лазещина

До Драгобрату з Лазещини 18 км. Село — перше після перевалу між Прикарпаттям та Закарпаттям. Дивовижна природа, види на засніжену Говерлу та зручність в плані транспортного сполучення відіграють на користь варіанту оселитись тут на час зимової відпустки.

В Лазещині зупиняються потяги, що курсують на Рахів і в зворотньому напрямку. Тут проходить одна з основних карпатських трас Н 09 Мукачеве-Львів. Тому як не автобусом чи машиною, то потягом точно можна дістатись сюди.

З-поміж інших місцин Лазещину обирають не тільки через близькість до Драгобрату, але й до Буковелі — ще одного “монстра” зимового відпочинку у Карпатах. Туди теж 18 км, як не дивно.

Побували на Буковелі? Використали абонемент на повну, завчили кожен горбик на трасах, кожен вигин? Рушайте наступного дня на Драгобрат і спробуйте свої сили там!

І, за традицією, попередження для водіїв (та й решти відпочиваючих): до обох курортів відстань однакова, а ще перепони на шляху до обох дещо схожі. Так, аби їхати на Драгобрат, 10 км від траси доведеться долати бездоріжжям, снігами, льодом та навіть ямами від УАЗ-ів. На Буковель їхати трохи краще, але не сказати, що легше: спочатку доведеться здолати Яблуницький перевал висотою 931 м над рівнем моря, а це щонайменше 3 км затяжного стрімкого підйому від Лазещини.

А потім, хоч і новою асфальтованою, але все ж горбистою дорогою від Яблуниці до Буковелі.

Лазещина
Лазещина, автор Олександр Котенко

Аби ви не думали, що район Драгобрату оживає тільки взимку: і курорт, і наближені до нього села — популярні цілоріч! Зимою — це лижі, в теплі та безсніжні пори року — еко-туризм, сходження на вершини Карпат, кінні прогулянки, збирання грибів та ягід, маса свят, фестивалів та просто тихий, розмірений відпочинок… із розкішним видом на гори.

Кваси

Кваси, в першу чергу, відомі як бальнеологічний курорт. Тутешні миш’яковмісні води — унікальні за своїм складом, справді здатні на дива. Але, що поробиш, коли взимку до джерельної води діла мало, а до лиж — навпаки?

Протягом року Кваси приймають чимало людей на оздоровлення. Хтось отримує путівку у місцевий санаторій “Гірська Тиса”, що колись будувався як рекреаційна база для співробітників атомних станцій. Хтось приїздить на самооздоровлення — кліматотерапія, смачна домашня кухня, відсутність турбот та тривог, а ще знання, де попри лісочок вода мінеральна простонеба струменить теж здатні на ноги швидко поставити.

У Квасах, між іншим, цієї мінеральної води налічується більше 200 джерел! Того і зветься так місцина, бо вода квасна тут — мінеральна тобто.

Кваси
Кваси, автор Ярослав Тюрменко

Природа Квасів відрізняється від всього, що ви до того бачили: впритул до Чорної Тиси, що тече селом, підступають карпатські пагорби, що за кілька кілометрів виростають у найвищі гори України — Говерлу з Петросом по один бік та Близниці по інший. Тому й хати в Квасах подекуди стоять ген-ген нагорі.

Переважають листяні дерева, що після хвойного Прикарпаття одразу кидається у вічі.

Тут тепліше вдень, а на ранок і ввечері землю пишно вкривають роси, часто попід вікнами стеляться серпанки, а зорі на чорному-чорному небі здаються такими яскравими, наче до того їх і не бачив ніколи!

На Драгобрат з Квасів їхати трохи менше 20 км, половина шляху — гірським серпантином. Хоча село однозначно варто відвідати не тільки заради помірних цін на житло та харчування, і однозначно не тільки взимку!

Мармароси
Мармароси, автор Олександр Котенко

До речі, далі трасою від Квасів можна доїхати до Географічного центру Європи, що знаходиться у Діловому. Пам’ятний знак про вирахування географічного центру континентальної Європи тут було встановлено ще у 1887 році. За Діловим — гори Мармароси, які не просто так називають “Гуцульськими Альпами”, а ще за Діловим — Румунія, тому в Мармароси без погодження з прикордонниками краще не ходити.

Кращі варіанти для поселення: 15 Обирай житло в цих локаціях і насолоджуйся Карпатами