• Долина нарцисів, фото Роман Михайлюк
Долина нарцисів, фото Роман Михайлюк
Досі вважаєте нарциси садовою рослиною і ніколи не бачили холодної краси цих дикоростучих квіток? Тоді пакуйте валізи — вас чекає подорож до закарпатського міста Хуст і казкового урочища Кіреші.
17 квіт. 2018 32791

Поки весь світ захоплюється генієм лорда Байрона, британці тільки стенають плечима і продовжують любити поезію Вільяма Вордсворта. Ах, як гарно пише містер Вордсворт про “галявину нарцисів милих”! Якщо ви не народилися підданим Її Величності Єлизавети II, зітхання поета над лугом нарцисів залишать вас байдужими. Ну весна, ну галявина, ну нарциси — той що?

Щоб втямити “що” і потім мрійливо здіймати очі, зачувши рими про квітки, треба хоча б раз в житті побачити це диво — повну “галявину нарцисів милих”. Бажаєте зрозуміти британців з їх Вордсвортом? Для цього необов’язково їхати на Туманний Альбіон, адже є закарпатське село Кіреші, а поруч з ним — заповідний масив “Долина нарцисів”.

Долина нарцисів
Долина нарцисів, фото Любомир Тригубишин

Найближче до нарцисів місто — Хуст. Від нього до урочища Кіреші, де кожної весни розквітає диво, лише 4 км. Заповідна територія розлягається на рівнині між річками Тиса і Хустець. “Долина нарцисів” не сама по собі, вона входить до мережі біосферних резервів ЮНЕСКО як особливо цінний реліктовий об’єкт. Справа у тому, що нарцис вузьколистий — гордість і окраса урочища Кіреші — гірська квітка, зазвичай вона не росте у долинах. Тому вчені припускають: під час льодовикового періоду шмат гірської землі разом із насінням квіток “сповз” вниз, щоб зупинитись і акліматизуватись до нових умов. Колись нарциси росли від Хуста до самого Мукачева, але з часом сільське господарство зменшило площу земель, придатних для цих примхливих рослин.

Долина нарцисів вважалася заповідною ще за часів Австро-Угорщини. Тут зустрічалась велика кількість лікарських рослин, які дуже цінувались аптекарями. Недовгий час було Закарпаття частиною Чехословаччини і тоді урочище Кіреші було продане селянам. Але місцеві жителі не були вандалами, вони розуміли природу і вміли її цінувати, тому господарювали тут не цілий рік, а лише тоді, коли це не шкодило флорі. А от комуністи були налаштовані геть не лірично, Вордсворта вони точно не читали, тому пропонували переорати Долину нарцисів і почати вирощувати щось корисне. На щастя, радянська влада не здійснила цього задуму, але влаштували осушувальні роботи в регіоні, через що загинуло 50 га нарцисів.

З Долини нарцисів, Закарпаття
З Долини нарцисів, фото Юрій Крилівець

Честь збереження Долини нарцисів належить людині на ім’я Василь Іванович Комендар — ботанікові і докторові біологічних наук. Він приймав щонайактивнішу участь у справі збереження заповідного регіону, за його ініціативою Долина нарцисів була врешті-решт передана Карпатському біосферному заповіднику, і квіткам, нарешті, дали спокій.

Легенди Долини нарцисів

Який закарпатський куточок без своєї легенди? Про Долину нарцисів їх складено навіть декілька. Перший переказ геть простий: люди стверджують, ніби саме Хустець є тією річкою, у водах якої чарівний юнак Нарцис побачив своє відображення. Цікаве припущення, але ж ніякого місцевого колориту, еге ж? Тому існує друга легенда, про шалене кохання.

У Хустському замку жив суворий князь, і була у нього чарівна дочка. На день її повноліття з усього краю з’їхалися гості з коштовними дарунками для красуні. Хотів щось подарувати княжні і бідний гончар Іванко — спеціально для панни він зробив дивовижну вазу, яку прикрашали зображення нарцисів. Коли хлопець вручав княжні свій дар, вони зустрілися очима і покохали один одного. Потайки зустрічалися гончар та княжна в урочищі Кіреші, але старий князь прочув про ті здибанки. Оскаженівши від люті, батько схопив злощасну вазу — і жбурнув її з замкової гори просто в долину, де вона й розлетілася на дрібні скалки. А коли наступного дня зійшло сонце, люди побачили, що долину вкриває густий килим нарцисів. Легенда не уточнює, чи дожив до цього дива закоханий гончар Іванко.

Долина нарцисів
Долина нарцисів, фото Alexandr777

З Хустським замком пов’язана ще одна легенда. Ворогам жодного разу не вдалося взяти цю твердиню, але вони неодноразово грабували околиці. Подейкують, коли на Закарпаття прийшли татари, місцеві жителі набивали нарцисами подушки і несли їх загарбникам, стверджуючи, що це прояв великої шани і лише пани сплять на нарцисових подушках. Татари вклалися спати — і більше не прокинулись. Адже нарцис вузьколистий отруйний, і якщо спробувати заснути у його лагідних обіймах, дійсно можна вже не прокинутись.

Коли їхати?

Нарциси розцвітають наприкінці квітня і милують око до середини травня. Важливо потрапити саме на той час, коли нарциси буяють у всій красі, — для цього треба довідуватися про стан речей за телефоном: +38 (067) 300-66-00, +38(067) 310-35-16. Це номери Хустського відділення Карпатського біосферного заповідника, де вам можуть докладно розказати, чи квітнуть вже нарциси, чи ще ні, і коли краще завітати до урочища Кіреші цього року. Зазвичай Долина вибухає квітами 9-15 травня, але це може статися і раніше, тому цікавитись треба вже з середини квітня. Діставшись до Хусту, ви легко знайдете транспорт до заповідного урочища.

Вхід на територію платний. У 2015 році задоволення коштувало 20 гривень для дорослих, 15 — для студентів, 10 — для школярів. При Долині діє центр “Музей нарцису”, влаштований за європейським зразком. Тут ви можете поцікавитись флорою і фауною Долини, її історією, а також дізнатись все про нарцис вузьколистий.

Нарцис
Нарцис, фото Любомир Тригубишин

Популяція нарцисів зменшилась за останні роки. Головна причина — поступова зміна клімату, але певну роль зіграли також люди, що збирали цю занесену до Червоної книги рослину попри заборону. Будь ласка, проявіть повагу до цього дива природи! Не зривайте нарциси і не топчіть квіти ногами. Другої такої Долини нарцисів у світі немає — щось схоже можна побачити в румунських горах або в Альпах, але дуже високо на хребтах, та й популяція нарцисів там менша. За одну зірвану квітку з вас візьмуть штраф у розмірі 15$ — бережіть природу та власний гаманець.

Розташування

Село Кіреші, Долина Нарцисів

48.1838889, 23.356666700000005

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км