• Криворівня
Криворівня

Криворівня — українські Афіни

Україна — країна можливостей. У нас навіть невеличке село в глухому куточку Карпат може перетворитись на епіцентр мистецького життя. Не вірите? Тоді ласкаво просимо до “українських Афін” — Криворівні.
17 квіт. 2018 60013

“Іван був дев’ятнадцятою дитиною в гуцульській родині Палійчуків. Двадцятою і останньою була Анничка”, — впізнаєте? Так починається повість “Тіні забутих предків” — історія кровної помсти та кохання з присмаком містики. Михайло Коцюбинський, звісно, чув вічний шум Черемошу і як сумно ридали трембіти. Незвичні діалектизми та описи побуту він поцупив у гуцулів. Адже письменник подовгу жив на Гуцульщині — у селі Криворівня.

Сучасна Криворівня розташована у Верховинському районі Івано-Франківської області. Вона лежить лише у 7-8 км від адміністративного центру, на берегах звивистої, наче гадюка, гірської ріки Чорний Черемош. Саме тут створювалась повість “Тіні забутих предків”, і саме тут Сергій Параджанов знімав свій фільм.

Вид на Криворівню
Вид на Криворівню, фото Віктрорії Кузьменко

Невелике карпатське село тривалий час виступало мистецьким центром, модним курортом, на якому збирались чисельні письменники та громадські діячі. Тут полюбляв відпочивати Іван Франко — саме з його легкої рукою цей куточок почав користуватися неабияким попитом у Лесі Українки та її ліпшої коліжанки Ольги Кобилянської, Осипа Маковея, в якого була закохана Кобилянська, та їх спільного друга Василя Стефаника. Михайло Коцюбинський так палко уподобав гуцульський край, що жив у Криворівні по кілька років. Але не лише українські письменники наїжджали до села — тут відпочивала відома акторка свого часу Ольга Кніппер, дружина Антона Чехова. На згадку про ці богемні часи Криворівні лишились кілька музеїв.

День в музеях

У Криворівні можна провести багато часу, просто гуляючи музеями і слухаючи екскурсоводів. Найвідоміший і найпривабливіший музей, який ну ніяк не можна оминути без докорів сумління — гуцульська “Хата-ґражда”. Вона розташована в присілку Криворівні, Заріччі, і відкрита для відвідувачів з 10.00 до 18.00. Понеділок — вихідний, обід з 13.00 до 14.00 — у будь-який інший час вас радісно привітають на порозі та залюбки влаштують екскурсію. Хата-ґражда — пам’ятка архітектури, у офіційній документації вона згадується вже 1858 року. Наприкінці XIX ст. у цій хаті жила родина Харуків, до яких вчащали Іван Франко та Михайло Коцюбинський, і саме у цьому приміщенні проходили зйомки фільму “Тіні забутих предків”. Але, будь ласка, не плутайте “Хата-ґражду” з музеєм “Тіней забутих предків” у Верховині!

Хата-ґражда
Хата-ґражд

Крім того можна відвідати Літературно-меморіальний музей Івана Франка у присілку Москалівка. У якості приміщення для музею був обраний будинок, який письменник часто навідував в літні місяці. Саме в цій хаті збиралися чисельні друзі Франка, серед яких були і Михайло Грушевський, і Володимир Шухевич. Експозиція розміщується у 5 кімнатах, вона презентує речі, якими користувався класик. Одна з кімнат присвячена іншій, не менш видатній особі: Парасці Плитці-Горицвіт — художниці, письменниці та етнографу родом з цих країв. На додачу в селі існує історико-краєзнавчий музей, присвячений життю та побуту Гуцульщини. Його варто шукати у приміщенні середньої школи ім. Грушевського.

Зимова Криворівня
Зимова Криворівня, фото Piligrim

Якщо кохаєтесь у старовинній архітектурі, обов’язково огляньте Церкву Різдва Пресвятої Богородиці, що була побудована 1719 року. Поруч з нею здіймається гарна дзвіниця 1718 року. Дерев’яна споруда штудерно розписана і вважається чи не найдосконалішим витвором гуцульського архітектурного стилю.

Природні атракції

Криворівня цікава не самими тільки музеями. Вона розташована у мальовничому куточку Карпат, тож мандрівники можуть роздивитись красу довколишніх гір. Якщо рухатись трасою на північ від села, дістанетесь Буковецького перевалу, звідки бере початок пішохідний маршрут до скель Писаного Каменю або до вершини Ігрець (1 311 м). Приємно також піднятись на полонини, що простягаються над селом, щоб помилуватись панорамою та зробити декілька ефектних фото.

Писаний камінь
Писаний камінь

Як дістатись:

Занотовуйте. Існує маршрутка “Косів-Верховина” — вона робить зупинку в Криворівні. Хоча Верховина настільки близько, що можна їхати до неї автобусом з Івано-Франківська, а вже звідки рушати до свого кінцевого пункту призначення. Проте, якщо у Франківську ви сядете на автобус через Косів, зможете вийти одразу на зупинці “Криворівня”. Інший варіант — діставатись до села через Ворохту. Проте звідти транспорт довезе вас лише до Верховини.

Розташування

Криворівня, Івано-Франківська область

48.175278, 24.89666699999998

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км