Карпатське море — не фантазія і не чергова вигадка. Колись на місці Карпат дійсно котило свої хвилі море, але було це настільки давно, що обриси континентів встигли змінитись до непізнаваності. На згадку про доісторичну водойму лишився підземний моноліт кам’яної солі, який тягнеться від Солотвино аж до самого Хусту. У соляних брилах археологи знаходять відбитки риб та морських тварин.
Соляний моноліт впливав і продовжує впливати на долю всього краю. Тут з античних часів добувають сіль, але всемогутній час перетворив робітничий куточок на лікувальний курорт. Солотвинські солоні озера — джерело цілющої ропи та грязі, насиченої великою кількістю корисних мікроелементів. Вони утворились на місці виходу на поверхню соляних масивів. Найбільше з озер — Кунігунда, але не думайте, що воно є залишком доісторичного моря. “Кунігунда” — назва шахти, яку було відкрито на початку минулого століття. До шахти навідувався імператор Франц Йосиф, але її довелось зачините через підтоплення — так “Кунігунда” перетворилась на озеро.
Підтоплення підземними водами становить неабияку загрозу для Солотвино і його шахт — вода розмиває величезні пустоти, через що ґрунт провалюється, тим більше, що район не без легкої сейсмічної активності. Тому курорт балансує на межі техногенної катастрофи. Прогнози геологів невтішні: якщо нічого не зміниться, селище ризикує піти під землю. Проте місцеві жителі цих хвилювань не поділяють, а карстові озера збирають чисельних туристів з усієї країни і навіть з-за кордону — і це навіть після того, як рівень води в Солотвинських озерах впав. На жаль, Кунігунда обміліла — водойма пішла під землю так само, як і шахта до того. В процесі ніхто не постраждав, і поряд з колись найбільшим озером влаштували штучку затоку, куди вода подається з-під землі. Довго стовбичити на берегах Кунігунди не радимо, а от набрати там цілющої грязі можна — так, вода пішла, але ж грязь лишилась!
За своїми властивостями місцева волога нагадує Мертве море — концентрація солі у кілька десятків раз вища, ніж в хвилях Чорного або Середземного моря. Це легко відчути, занурившись в Солотвинські озреа — навіть якщо ви докладете зусиль, втонути не вийде. Сіль виштовхує плавців на поверхню, а коли ви опинитесь на березі — на шкірі почнуть утворюватись соляні кристали. Будьте готові до того, що вода в озерах тепла, але не прозора — в хвилях розчинено велику кількість мікроелементів, тож осягнути оком глибину неможливо.
Лікування солотвинською водою
Дно озер вкриває шар слабосульфітної слаболужної грязі, яка своїми властивостями відповідає лікувальним сульфідним водоймищам. Ропа та грязі Солотвина стануть у нагоді, якщо вам поставлено один із перелічених нижче діагнозів:
- ревматизм,
- ревматичний поліартрит,
- остеоартроз,
- деформуючий спондильоз,
- неінфекційні артрити та інфекційні артрити визначеної етіології,
- травми кісток,
- радикуліт,
- неплідність,
- хвороби чоловічих статевих органів,
- урологічні патології,
- хвороби шкіри,
- псоріаз,
- бронхіальна астма,
- гіпертонія,
- атеросклероз,
- міокардіодистрофія.
Щоб ефект був повним, лікування на озерах варто поєднувати із відвідинами соляних шахт. Якщо ви скаржитесь на болі в суглобах, ропа, грязі та солона вода допоможуть надовго забути про біль. Як не вмієте плавати — це ідеальне місце, щоб навчитись. Навіть якщо ви спробуєте вирівнятись та підняти вгору руки — солоне озеро все одне триматиме вас на поверхні, ви не підете до дна. Єдина порада: не пірнайте з розплющенними очима. Ваші очі гарантовано не хочуть “знайомитись” із тим набором корисних для шкіри хімічних елементів, який розчинено в солотвинській воді.
Вхід до озер може бути платним — ціна різниться в залежності від пляжу, але всюди ви сплачуєте день перебування. У Солотвино працюють готелі та бази відпочинку, але тут можна розбити наметовий табір.
Окрім солоних озер, біля Солотвино існують також прісні та йодовані водойми. Але якщо купання в солоних водах однаково корисно для всіх, то чи варто занурюватися у йодовані хвилі — питання. Перш ніж наважитись, краще проконсультуватись із фахівцем.
Розташування
-
Соляні шахти в Солотвино
Спелеотерапія — метод лікування, що використовує атмосферу соляних печер. В Україні є лише один центр спелеотерапії — селище Солотвино, куди їдуть відпочивати хворі на астму, туберкульоз, алергію.
-
Солотвино — найсолоніший курорт України
Чи можна відвідати Мертве море, не виїжджаючи з України? А оглянути пам’ятки римської доби? Все це можливо, якщо ви потрапите на лікувально-оздоровчий курорт Солотвино.