На Бребенескул туристи заходять часто: манять краєвиди і можливість “відмітитись” на найвисокогірнішому озері України. Особливо тих, хто в Карпатах вперше.
Проте романтиків варто попередити: хай красиві світлини не вводять вас в оману — на Бребенескулі часто-густо буває не до знімкування панорам. Якщо на Чорногорі негода, на Бребенескулі — подвійна негода. Якщо на Чорногорі холодно, на Бребенескулі — холодно в квадраті. Більшість фотографій, на яких мальовниче гірське озеро залите сонячним світлом і водичка виблискує у теплих променях, зняті у першій половині дня, коли сонце фізично може освічувати цю сторону хребта.
Зважайте, що у другій половині дня сонце дуже швидко ховається за хребет і біля озера спочатку стає прохолодно, а згодом — морозно холодно.
Що вже казати про ранню весну чи пізню осінь: улоговина довкола Бребенескула візьметься памороззю навіть тоді, коли снігом на Чорногірському хребті ще не пахне!
Це не намагання відмовити вас від ідеї походу чи ночівлі біля високогірної водойми — це інформація, якою не варто нехтувати: беріть теплі речі, бо вони вам знадобляться!
Чи можна купатись в озері? І так, і ні. По-перше, поряд скоріше за все не буде нікого, хто б міг вам це заборонити чи проконтролювати дотримання заборони. Тож, так, теоретично купатись в Бребенескулі ви можете. По-друге, не забувайте про висоту, на якій знаходиться озерце і про природу його живлення водою: навіть влітку води вище 15 градусів тепла тут не буває.
І навіть попри те, що глибина Бребенескула подекуди сягає 2.8 метрів (що дозволяє зануритись у його води), низька температура води пройдеться шкірою голками і змусить швидко вилізти геть — сушитись на сонці. Якщо воно ще не зайшло за Чорногору, пам’ятаєте? Тож, ні, купатись у Бребенескулі в звичайному розумінні цього слова ви не зможете, а от освіжитись і миттю вискочити — так.
Наостанок от вам ще одна порада: воду з озерця пити не варто (і не тільки тому, що в ньому купаються ризиканти). Поряд, під вершиною Гутин Томнатик, є чудове джерело чистої питної води, у якості котрої не сумніваються. Набирайте краще звідти!
На замітку групам, що йдуть Чорногорою: Спускатись на ночівлю до Бребенескула, якщо ви йдете хребтовою стежкою, не радять. Якщо ранком вам треба вертатись на хребет, вітаємо — попереду вас чекає відмінна зарядка! Якщо вам вниз, то дорога для спуску мабуть одна — на с. Луги.
У вас закінчується вода і вирішуєте спускатись до озера виключно для того, аби поповнити запаси? Краще потерпіть ще трошки — пройдіться до оз. Несамовите (ще близько 4 км хребтом). Там і тепліше трохи буде, і підйом на хребет не такий виснажливий.
Як дістатись:
Якщо ви не на Чорногорі і не в її околицях, то за день до Бребенескула ви не підніметесь так, щоб надвечір спуститись в село. Звісно, туристи всякі бувають і в гори ходять з різною швидкістю, проте у 90% випадків до Бребенескула і назад — це не похід, а біг вгору і вниз з 15-хвилинною зупинкою на фотографування.
Розташування
-
Гора Шпиці (1 863 м), Чорногірський хребет
Назва “Шпиці” добре описує настрій цієї гори. Природні кам’яні насипи подібні до велетенських веж. Розташовані на висоті більше 1800 метрів, вони вражають глядача масштабом, утворюючи цілі кам’яні коридори. Кожна брила — до 40 метрів заввишки.
-
Українські гори-двотисячники
В Україні всього шість вершин, що перемахують за 2 000 метрів, і всі вони зосереджені на одному гірському масиві — Чорногорі. Менчул — чорногірська вершина, якій до двотисячної відмітки не вистачило лише 2 метрів, її висота — 1 998 м н.р.м.
-
Піп-Іван Чорногірський
Гора, цікава як з точки зору пішохідного туризму, так і як атракційний об’єкт, адже на її вершині стоїть найвисокогірніша українська споруда — величезна кам’яна обсерваторія.
-
Піп-Іван Чорногірський з Дземброні
Дистанція та складність: 10.5 км, середній
Час проходження: 5 годин, одноденний/дводенний
Локація: Чорногірський хребет