Вершина Шпиць входить до масиву Чорногора і розташована на північний схід від головного хребта. Скелі утворилися після давнього зледеніння.
Дорогою до Шпиць все зелене, вкрите трав’яними і кущовими альпійськими луками. Багато чорниці, якою можна добряче об’їстися в сезон (ягідний сезон для Карпат починається в липні і триває майже до осені).
З вершини відкривається чудовий краєвид на Чорногірський хребет, ліворуч видно Бребенескул, Дземброню, Вухатий Камінь, праворуч — Туркул, Говерлу, Петрос. А ще — струмки, що стікають із високих гір донизу, так звані Гаджинські водоспади.
Хоча гора й розташована поруч із популярними маршрутами по Чорногорі, та вершина Шпиць лежить не біля хребтової стежини, тож туристів на ній не так багато. А от пастухів, які виходять на все літо в гори із вівцями чи конями, тут можна зустріти часто.
На Шпицях у хорошу погоду зазвичай тихо та спокійно. Проте як тільки на Чорногорі з’явиться натяк на вітер та дощові хмари, тут вже буде ледь не гроза: погода на Шпицях зазвичай гірша, ніж деінде поруч. Кам’яні скелі ніби притягують дощ. Але туман й хмари тільки додають цьому місцю своєрідного шарму та загадковості.
За легендами, тут похований Олекса Довбуш — місцевий герой та ватажок руху опришків. Зізнатись, гуцули завжди «ховають» Довбуша біля великих каменів (справжнього ж місця не знає ніхто). Здогадок про те, де знайшов спокій карпатський Робін Гуд — багато, але версія про Чорногору — найімовірніша, бо саме на Чорній горі Довбуш заповідав його поховати.
Ще у 1887 році тут був побудований перший прихисток для туристів, виставлені вказівники, зроблене туристичне маркування для сходження на вершину.
Сміливці неодмінно зажадають порцію адреналіну і вилізуть на велетенські скелі, проте треба бути вкрай обережним, бо кам’яні насипи гострі, наче ножі, і знаходяться на шаленій висоті. Краще знайдіть вдалий ракурс і зробіть влучне фото з безпечного місця.
Все ж хочеться видертись нагору? Приїздіть у складі альп-групи чи разом зі скелелазами — на Шпицях інколи проводять тренування і ті, й інші. Сюди, щоправда, значно важче нести спорядження, ніж на популярні для лазіння Скелі Довбуша, тому раптово застати групу на скелях — велика вдача.
Маршрут на Шпиці:
Цілеспрямовано на Шпиці можна йти з села Бистрець через Урочище Гаджина. А можна — і з хребта: навіть якщо у вас вже складений маршрут Чорногорою, радимо додати до нього Шпиці, бо місце справді варте уваги.
Якщо обирати легкий маршрут, можна йти з Заросляка до о. Несамовитого, а звідти — до Шпиць, прогулянка нескладна на підйом, оскільки тут не буде значних перепадів висот.
Як дістатись:
Зручно їхати до м. Верховина, а після — ще 14 км до с. Бистрець, які не складно подолати на місцевому автобусі. На жаль, в цій стороні гір нема залізної дороги, тому єдиний варіант — автотранспорт (автобуси чи попутки).
Також на Шпиці можна добиратися із КПП Чорногора або безпосередньо з Чорногірського хребта.
Розташування
-
Озеро Бребенескул
Найвисокогірніше озеро України лежить на висоті 1 801 метра н.р.м., у глибокій улоговині під вершинами Гутин Томнатик та Бребенескул. Через особливості клімату та рельєфу навіть у травні біля озера може лежати сніг.
-
Українські гори-двотисячники
В Україні всього шість вершин, що перемахують за 2 000 метрів, і всі вони зосереджені на одному гірському масиві — Чорногорі. Менчул — чорногірська вершина, якій до двотисячної відмітки не вистачило лише 2 метрів, її висота — 1 998 м н.р.м.
-
Маршрут на гору Кострич (1586 м)
Дистанція та складність: 19 км, легкий
Час проходження: одна-дві ночівлі
Локація: хребет Кострича -
Дзембронські (Смотрицькі) водоспади
У кожної карпатської місцевості є своя “родзинка”. Для схилів гори Смотрич і околиць села Дземброня така “родзинка” — напрочуд гарні Дзембронські водоспади.