• Миколаївська церква в селі Верхній Студений
Миколаївська церква в селі Верхній Студений

Миколаївська церква, с. Верхній Студений

Миколаївська церква у Верхньому Студеному була зведена 1804 року. Найцікавіше побачити її під час різдвяних свят, які у селі святкують за давніми традиціями.
17 квіт. 2018 10435

Мандрівники традиційно не байдужі до місцевих храмів. Приїхавши до Києва, всі прагнуть відвідати Лавру, а Львів пропонує до вашої уваги настільки численні католицькі та православні церкви, що годі перелічити. У туристичній уяві храми асоціюються з величними кам’яними спорудами, які здіймають свої вежі високо над вулицями. Миколаївська церква у Верхньому Студеному — повна протилежність цьому стереотипному опису. Вежі в неї, звісно, є, проте побудована вона не з каменю, та й розмірами своїми не може зрівнятися з великими сакральними спорудами Львівщини. Але це не робить її менш цікавою — навіть навпаки.

Миколаївська церква — зразок бойківської архітектури. Хто такі бойки? Жителям карпатського регіону не треба того пояснювати, а от гостям з інших областей України буде цікаво довідатись, що то є древній український етнос, який існував ледь не за часів Київської Русі. Гуцулів і гуцульський побут уславив Михайло Коцюбинський у своїх “Тінях забутих предків”. Бойки ще чекають на свого “літописця”.

Офіційна дата народження церкви — 1804 рік. Якщо порівнювати сільську архітектуру з вибагливим оздобленням міських храмів, вона здається надто простою, але водночас і древньою. Інтер’єр церкви не зазнав змін, і сьогодні він виглядає так само, як і 200 років тому, коли службу відправляли давні предки сучасних жителів Верхнього Студеного. Старовинна архітектура підкреслено надійна, стійка, міцна. Неозброєним оком видно, що будівлю будували “на віки”, щоб довго стояла. Церква здіймає два шпилі різної висоти, є дзвіниця. Не припускайтесь поширеної серед туристів помилки, роздивляючись храм тільки ззовні, — варто зазирнути всередину, щоб побачити старовинне різьблення та розпис.

У Верхньому Студеному Новий рік та Різдво святкують за давніми традиціями, отже цікаво приїхати сюди на вакацію саме у цей час. Не тільки щоб побачити по-святковому вбрану церкву, але й щоб взяти участь у традиційних розвагах та ритуалах.

Миколаївську церкву цікаво порівняти з Церквою Благовіщення, що розташована у Нижньому Студеному. Вона також належить до бойківської традиції дерев’яної архітектури, проте її зовнішній вигляд дещо змінився з XIX ст.

Розташування

Верхній Студений, Закарпатська область

48.736389, 23.357500000000073

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км