• Церква Благовіщення, с. Нижній Студений
Церква Благовіщення, с. Нижній Студений

Церква Благовіщення, с. Нижній Студений

Церква Благовіщення у селі Нижній Студений — зразок бойківської архітектури, екзотичної як на туристів з інших регіонів України. Найцікавіше завітати до старовинного храму на свята.
17 квіт. 2018 9589

Село Нижній Студений розташоване на території етнографічної Бойківщини. Бойки — стародавній український етнос, певною мірою він є нащадком білих хорватів — слов’янського племені, яке входило до складу Київської Русі. Карпатські бойки, лемки та гуцули суттєво різняться один від одного побутом, культурою та звичаями. Залишаючись українцями, бойки мають свої особливості в мовленні, мистецтвах та архітектурі. Церква Благовіщення — один із зразків такої своєрідної архітектури.

За своєю атмосферою церква трохи нагадує твори Гоголя, хоча той мав на увазі зовсім інший регіон України. Сакральна споруда — витвір дерев’яної архітектури. Вона була створена з хвойної деревини, і складається з трьох зрубів, над якими височіє одинока вежа. Вважається, ніби церква Благовіщення була побудована 1820 року — таке припущення робиться на підставі напису на одній з деталей церкви. Документів, які б засвідчили точну дату будівництва, не збереглося. Цікавим є інше: в інтер’єрі церкви можна роздивитись декоративне різьблення, яке датується XVIII ст. Тому ймовірно, що церква набагато старша, ніж записано у всіх путівниках Закарпаттям.

Великим недоліком церкви як туристичного об’єкту є той факт, що вона не зберегла свого початкового вигляду. Навіть на фото можна побачити, що її стіни та дах вкриті іншими матеріалами, і оригінальної деревини вже не розгледіти. Проте збереглися автентичні інтер’єри, тому особливо цікаво завітати на церкви на свята, коли місцеві жителі йдуть до храму на святкову службу. Тим більше, що у Нижньому Студеному святкують Різдво за старовинними традиціями.

Неподалік від основної будівлі зведено дерев’яну дзвіницю, яка складається з двох ярусів. Туристи, небайдужі до бойківської культури, старовинної архітектури, храмів тощо, можуть завітати до Верхнього Студеного — це селище знаходиться майже впритул до Нижнього Студеного. Там на цікавого мандрівника чекає Миколаївська церква — офіційна дата її будівництва 1804 рік. Це ще один чудовий зразок бойківської архітектури.

Розташування

Нижній Студений, Церква Благовіщення

48.69611099999999, 23.356389000000036

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км