• Писана криниця, фото www.5peaks.com.ua
Писана криниця, фото www.5peaks.com.ua

«Писана криниця»: джерело сили

Напившись води з гірського джерела “Писана криниця”, можна набути величезної сили. А сила вам неодмінно знадобиться, якщо ви хочете помилуватись краєвидами з Високого Верху — гори, що височіє над Славським.
17 квіт. 2018 29665

Печера і джерело “Писана криниця” розташовані неподалік відомого гірськолижного курорту Славське. Кожен порядний турист, який приїхав підкорювати круті схили, неодмінно має відвідати цю природну пам’ятку. Бути у Славському, підійматись на гору Високий Верх і не побачити “Писану криницю” — все одно що завітати до кавказького містечка Терскоп і не побачити Ельбрус.

Назва джерела пов’язана із непересічною особистістю Олекси Довбуша — найвідомішого карпатського ватажка опришків. Не буде зайвим нагадати, хто такі опришки. Це своєрідне ймення було присвоєне селянським повстанцям, які протягом кількох століть діяли на території Галичини, Буковини та Закарпаття. Опришкам було не ліньки чинити опір спочатку польській шляхті, потім угорським феодалам, а згодом — австрійській аристократії. Протягом століть шановне панство не могло вгамувати опришків, єдиним ефективним засобом проти повстанців виявилось скасування панщини. Саме від цієї знаменної події і починається поступове згасання опришківського руху.

Писана криниця
Писана криниця, фото www.5peaks.com.ua

Олексу Довбуша можна назвати карпатським Робін Гудом, от тільки уславився він не хистом в стрільбах, а надзвичайною моцю. Подейкують, ніби один з товарищів Олекси вирішив помірятись з ним силами. Проте замість бійки Довбуш запропонував інше змагання: сильнішим буде визнано того, хто зуміє розписатись рукою на камені біля криниці — тоді ще безіменної. Як не намагався суперник, але йому так і не вдалося лишити жодного відбитка на камені, а от Олекса Довбуш легко підписався на скелі біля криниці. Від того вона й отримала свою назву. І, мабуть, вже відтоді місцеві жителі розказують туристам, ніби той, хто нап’ється з “Писаної криниці”, набуде такої ж сили та моці, які мав легендарний Олекса Довбуш. Скептики можуть піднятись до джерела схилами Великого Верху і перевірити правдивість легенди власним досвідом.

Маршрути мандрівок

Найлегший маршрут до “Писаної криниці” — денна прогулянка від Славського. Коротко її можна описати так: від села підіймаємось до “Писаної Криниці”, п’ємо там чарівну воду — і з новими силами рушаємо до вершини. З Високого Верху спускаємось назад в Славське. Це маршрут на 18.5 км, перепад висот — 600 м. Виходити зручно від роздоріжжя біля церкви, далі оминаємо меморіал жертвам НКВС і прямуємо дорогою вбік Волосянки до полонини Високий Верх, дорога має поступово заглибитись у ліс.

На галявині, з якої видно хати села Нижня Рожанка, зручно перепочити, адже далі підйом стане крутим. Від джерела можна дістатись чорничником до станції підйомника і ресторану — місця не надто “дикі”, адже взимку тут повно щасливих лижників. Якщо не передумаєте і не закінчите прогулянку в ресторані, від нього до вершини лишиться 600 м. Ресторан — велика спокуса, але краще піднятись наверх і побачити запаморочливі краєвиди: вам відкриються хребти Бескидів, Боржава, а також вершина гори Пікуй. На сході ви зможете роздивитись унікальні гори Ґорґани. Повернутись до селища можна тим самим шляхом, а якщо втомились — скористайтесь канатно-крісельною дорогою, яка спустить вас до готелю “Захар Беркут”. Якщо для вас 18.5 км — не відстань, можна продовжити мандрівку до гори Чорна Ріпа.

гора Великий Верх
Гора Великий Верх, фото Ігор Меліка

Вище ми описали маршрут прогулянки, яка підходить навіть для не підготованих туристів. Тобто ви можете просто прокинутись одного чарівного ранку в Славському і вирішити піднятись на вершечок гори. Але через “Писану криницю” також проходять маршрути, розраховані і на більш витривалих туристів. Наприклад, вам знадобиться 2 дні, щоб пройти з села Хащованя до Славського, завітавши на вершини гір Рівна, Гнила, Близнята, Чорна Ріпа та Високий Верх. Загальна протяжність маршруту — 30 км. Не так вже й далеко? Але враховуйте різницю висот, адже найвища точка подорожі становить 1 285 м над рівнем моря, а почнете ви подорож з висоти 730 м. Найскладніша ділянка маршруту: гора Гнила та схили гори Близнята.

Розташування

Писана криниця, біля курорту Славське

48.7915138, 23.4780836

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км