• Гірськолижний курорт Славське
Гірськолижний курорт Славське

Славське — гірськолижний рай

Круті схили Славського приваблюють професійних спортсменів та аматорів гірських лиж. Проте один з найвідоміших гірськолижних курортів України варто відвідати не тільки взимку, але й літньої пори.
17 квіт. 2018 46145

Селище Славське загублене в нетрях Карпатських гір, воно ховається в долині ріки Опір. З усіх боків Славське оточують вкриті лісами відроги Ґорґан та Бескидів, селище затиснуте між карколомними схилами. Самобутнє гірське село перетворилось на знаний курорт ще у XIX ст., коли тут почали будувати готелі й облаштовувати кліматотерапевтичні станції. Перші гірськолижні витяги у Славському були створені вже у 1820 році — місцеві підприємці Шмідти та Ґрьодлі спорудили витяги та трампліни на горах Погар та Ільза.

Шалена мода на гірські лижі в Славському вибухнула в 70-80 роках минулого століття, коли тут з’явились нові підйомники, відкрились добрі спортивні школи. З того часу Славське залишається одним з найпопулярніших карпатських гірськолижних курортів.

Зимова панорама Славське
Зимова панорама Славське, автор Олег Сорокін

Поблизу Славського розташовані кілька визначних вершин, найвищою з яких є Довбушанка — ця гора здіймається на 1 236 м над рівнем моря. Гора Тростян лише трохи нижча від Довбушанки, її висота — 1 235 м. Далі йдуть Клива, Ільза та Менчела — 1 069, 1 066 та 1 014 м відповідно. Професійні лижні траси влаштовані на схилах гори Тростян — ці траси обирають не тільки кваліфіковані спортсмени, але й аматори, які добре стоять на лижах. Також можна кататись на схилах гори Погар, на якій працює двомісний крісельний підйомник — гора знаходиться за межами селища, але поряд є кілька барів. Початківцям краще обрати для навчання пологі схили гори Кремінь.

Сніг випадає у Славському рано, він лежить з листопада по травень. Але буває що й тут сніги тануть. Тоді лижникам доводиться підійматись на Тростян — завдяки висоті тут ніколи не бракує пухкого снігу. Єдина проблема: у такі моменти на підйомники вишукується довга черга. Зверніть увагу: неподалік від Славського є новенький гірськолижний комплекс “Захар Беркут”, до якого варто завітати людям, що знаються на спорті.

Трохи історії?

Коли починається розмова про давню історію, ми звично уявляємо великі міста, храми та фортеці. Але маленькі гірські села подекуди мають за плечима стільки років “життя” — позаздрять навіть столиці! Славське вперше згадується у письмових джерелах 1483 року — тоді воно вже існувало. Коли на цьому місці з’явились перші селища, історики ще сперечаються.

Разом з усією Верховиною Славське певний час перебувало під владою Польщі. Ті часи не були надто радісними для селян, адже шляхта мала неприємний звичай чинити набіги на селища своїх супротивників, грабувати і вбивати простий люд. Оскільки селянська кров стала дешевша за вино, місцеві жителі почали відповідати шляхті взаємністю — чимало тутешніх селян приставало до опришків, брало участь у повстаннях проти шляхти. Знаєте, чому одна з гір поблизу Славського зветься Довбушанкою? Там був таємний притулок легендарного очільника опришків Олекси Довбуша.

Коли ж Верховина перетворилась на частину Австро-Угорської імперії, жити легше в Славському не стало. На землях запанували злидні, які спонукали верховинців активно підтримувати антифеодальні повстання. Саме тому на сучасному гербі Славського срібний щит та золоті мечі.

Літній відпочинок

Чи має сенс їхати до Славського влітку, коли гірські лижі лишаються міцно замкнутими у шафах, а моль дарма намагається знайти щось їстівне у лижних куртках? Влітку Славське перетворюється на осередок мистецтва — це селище набуло популярності у якості місця для пленерів, тому сюди їдуть митці з усієї країни.

Літній відпочинок в Славському
Літній відпочинок в Славському, фото Наталия Думанская

Якщо ви байдужі до живопису, можемо запропонувати інші розваги. Як щодо екскурсії до водоспаду Кам’янка? З курорту можна прогулятись на вершини гір Тростян та Ільза, відвідати заповідник Тустань, піднятися до таємного сховку опришка Довбуша. Вам не обов’язково чимчикувати до всіх атракцій самостійно — ви можете взяти організовану екскурсію до озера Синевір. У самому селищі відкритий Карпатський музей визвольної боротьби, де ви можете дізнатись про буремну історію цього краю.

Печера «Писана криниця»

Одна з туристичних must-see в околицях Славського — невеличка печера “Писана Криниця”. У ній знаходиться джерело, яке не замерзає навіть у найміцніші морози. У цій печері не раз бував легендарний отаман опришків Олекса Довбуш. Саме з ним людські перекази пов’язують назву: «Писана криниця». Одного разу хтось з побратимів зажадав помірятись з Довбушем силою. Але отаман замість бійки запропонував наступне випробування: сильнішим буде визнаний той, хто зможе розписатися пальцем на камені. Супротивник Довбуша не зміг виконати цієї чудернацької умови, але отаман мав таку силу, що легко лишив автограф на скелі. З того часу вважається: хто вип’є води з «Писаної криниці», набуде такої ж сили і моці.

Найпопулярніший пішохідний маршрут зі Славського веде через джерело «Писана криниця» до гір Зворець і Високий Верх. Це денний перехід, який дозволяє помилуватися примхливими вигинами гірських схилів, рясними лісами та розлогими долинами. З вершин відкриваються чудові краєвиди. Заблукати на маршруті важко – від криниці до верхів’я гір йде добра стежка.

Як дістатись Славського

Є кілька способів потрапити до гірського лижного раю, окрім як сісти за кермо і ввімкнути gps. Перший спосіб: потяг, який йде до Ужгороду зі Львова. Це приміський електропоїзд, який рушає або з Головного, або з Приміського вокзалу, що розташований поруч з Головним. Поїзд щоденний, ваша станція так і буде називатись: “Славсько”. Інший варіант: автобус Львів-Славське або Стрий-Славське. Подорож зі Львову триватиме 2-3 години. Де шукати відповідних автобусів? Біля того ж Головного вокзалу Міста Лева. Хоча є серйозна підозра, що водії самі вас знайдуть, оскільки вони активно запрошують всіх охочих рушати до Славського… Відстань від Львова до селища — 135 км. Найближче місто — Сколе, яке відділяють від курорту лише 25 км.

Розташування

Славське, Львівська область

48.848611, 23.44722200000001

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км