• Озеро Синевир
Озеро Синевир
Синевир — найбільше гірське озеро України. Воно оточене легендами і загадками. Туристи з усієї Європи прагнуть помилуватись його блакитними хвилями.
18 квіт. 2018 181248

Озеро Синевир, без перебільшення — легенда Карпат. Це найбільше і найзагадковіше гірське озеро України. Шукати цю перлину варто серед скель і лісів гірського масиву Внутрішні Ґорґани, на землях національного природного парку з тією ж назвою.

озеро Синевир
Озеро Синевир, фото Дмитро Косменко

Морське Око Карпат розташоване на висоті близько тисячі метрів над рівнем моря, його максимальна глибина — 24 м. Синевир знаходиться високо в горах і його води настільки глибокі, що озеро не прогрівається навіть влітку. Найспекотнішої днини теплими будуть лише метр-два води, якщо зануритись глибше, вас обпече крижаним холодом.

Вода Синевиру чиста і прозора настільки, що в ній добре себе почуває форель — риба, яка може жити лише у кришталево чистій воді. Виникло озеро внаслідок землетрусу, до нього стікаються три гірські потоки, підтримуючи високий рівень води в будь-яку пору року. Гладінь озера іскрить блакиттю, але рівно посередині з води випростовується невеличкий острівець. Ця картина подібна до блакитного ока з темним вічком посередині — саме тому Синевир і отримав свою другу, вельми романтичну назву: Морське Око.

Озеро Синевир
Озеро Синевир

Синевир — культове для туристів місце. Сюди приходять пішохідні мандрівники з наплічниками та наметами. До озера їдуть на автівках та автобусах, щоб помилуватись красою Морського Ока. Влаштовують екскурсії з розташованих поблизу сіл. Тому територія навколо добре облаштована: споруджено оглядові майданчики, встановлено декоративні скульптури. Але всі ці “ознаки цивілізації” вписані в ландшафт так майстерно, що не псують його.

Озеро оточене старими смереками, тут надзвичайно легко дихати — завдяки аромату хвої, що насичує повітря. Хоча поблизу туристичної перлини завжди чимало людей, тут можна зустріти диких звірів. Територія природного парку знаходиться під охороною, на цій ділянці заборонене полювання, рубка лісу та будь-яке інше втручання у справи дикої природи.

Сльози кохання

Скульптура, що прикрашає озеро, зображує двох коханців: юнака на ім’я Вир і дівчину Синь — за легендою саме від їхніх імен утворилась назва озера. Висота монументу сягає 13 м. Що ж це за легендарні закохані, які дали ім’я найбільшому карпатському озеру?

Скульптура на озері Синевир
Скульптура на озері Синевир

Легенда розповідає про дочку місцевого графа, очі якої були сині та глибокі, наче небо. Одного разу, збираючи в лісі квіти, вона зустріла пастуха, що грав на сопілці, і покохала його. Графська дочка почала все частіше приходити до лісу, щоб послухати, як пастух виграє на сопілці. Коханці продовжували зустрічатись навіть після прямої заборони графа — і тоді розлючений батько наказав вбити пастуха, скинувши на нього з гори камінь. Коли Синь дізналась про трагічну долю свого коханого, обняла камінь і гірко заплакала. З її сліз утворилось ціле озеро, що й донині обіймає той злощасний камінь.

Як дістатись Морського Ока

Якщо ви приїхали до одного з місцевих сіл кататись на лижах чи просто відпочити у колі родини, вам швидше за все запропонують денний маршрут. У селі Нижній Студений легко взяти екскурсію до Синевиру — вас відвезуть до озера, покажуть, де можна влаштувати пікнік, а де краще тільки милуватись краєвидами.

Нескладно дістатись озера власною машиною — треба лише доїхати до Міжгір’я, а там повернути до села під назвою Синевирська Поляна. Озеро буде за кілька кілометрів на північ. Покладатись на громадський транспорт не варто, адже автобус ходить до Синевирської Поляни лише раз на добу. Проте неподалік від озера є готель з рестораном, тому, якщо не встигнете вибратись з лісової хащі до темряви, можете не боятись залишитись без смачної вечері і теплого ліжка.

Озеро Синевир
Озеро Синевир

Пішохідні маршрути

Синевир приваблює пішохідних туристів, але є одна величезна проблема: ставати табором в околицях озера не можна, не кажучи вже про те, щоб розвести багаття — спроба видобути у заповідному лісі вогонь обернеться для вас величезним штрафом. Тому прийти до Синевиру можна тільки для того, щоб помилуватись, помріяти — і піти геть, не насмітивши. Проте до озера ведуть чисельні екологічні стежки, і ви можете включити його оглядини в план свого походу. Але треба розраховувати, що ви проведете на Сневирі кілька годин.

Дістатись до озера нескладно від полонини Гича — звідти треба спуститись до села Слобода, знайти освячене джерело з питною водою — а від джерела до Морського Ока Карпат буде вже дуже близько. У джерелі, якщо не плануєте вертатись до Слободи, можна набрати питної води. Де зупинитись на ночівлю? Від озера буде нескладно піднятись на полонину Озірну — з неї відкривається чудовий краєвид, і ніхто не завадить вам там розвести багаття. Крім того, з полонини видно й Синевир — аматори фотозоймки можуть зробити кілька вражаючих кадрів.

Розташування

Озеро Синевир, Міжгірський район, Закарпатська область

48.617, 23.68399999999997

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км