• Гірськолижний курорт Жденієво, фото: Сергій Клеменко
Гірськолижний курорт Жденієво, фото: Сергій Клеменко

Гірськолижний курорт Жденієво

Карпатський курорт Жденієво — ідеальне місце відпочинку для аматорів сноуборду чи гірських лиж. Початківцям тут буде зручно опановувати ази.
17 квіт. 2018 40363

Взимку невеличке карпатське селище Жденієво перетворюється на модерновий гірськолижний курорт. Тут облаштована траса довжиною 800 м, працює бугельний витяг, що може підняти аматорів гірських лиж на добрячу висоту: 850 м. Коштує підйом на витягу недорого, платня символічна. На який перепад висот можуть розраховувати спортсмени? Різниця висот у Жденієво — 200 м. Звісно, місцеві жителі піклуються і про те, щоб гості мали змогу орендувати лижне спорядження або сноуборд. У селищі працюють досвідчені інструктори, тому сюди буде цікаво приїхати на вакації початківцям, які ще тільки прагнуть опанувати гірські лижі чи сноуборд. Поблизу від Жденієво можна знайти чисельні траси і витяги, адже з селища легко дістатися до курортів Пилипець, Подобовець, Ізки.

Селище Жденієво розкинулось при підніжжі Верховинського Вододільного хребта – мальовничої гірської смуги зі звивистими гребенями й урвистими схилами, які густо поросли буками та смереками. Вище над селищем розлягаються полонини – подібні до альпійських луків гірські пасовища, де у густих заростях можна збирати дикі чорниці. Влітку та навесні карпатські полонини поцяцьковані чисельними квітами: фіалками, маками, айстрами. Якщо поталанить, тут можна натрапити на одну з найрідших у світі рослин: едельвейс, що його гуцули називають «шовкова косиця».

Гірськолижний курорт Жденієво
Гірськолижний курорт Жденієво

Жденієво – не крихітне село, але селище міського типу. Воно знаходиться неподалік від залізничної станції «Воловець», на берегах стрімкої річки Жденівки. Поселення виникло за часів Австро-Угорської імперії, з його заснуванням місцеві жителі пов’язують декілька легенд.

Місцеві легенди

Перша версія походження назви – вельми романтична. Вона оповідає, ніби у стародавні часи, як селище складалось лише з кількох невеличких вулиць, проживала у ньому красуня на ім’я Єва. Коли мала вона побратись зі своїм нареченим, напередодні весілля почалася війна, і на кожного, хто міг тримати зброю, прийшла бранка. Хлопець був змушений піти на війну. Прощаючись при дорозі зі своєю красунею, він вирізав на дереві пам’ятку «Жди мя, Єво». Але так і не дочекалася Єва свого коханця. Одного разу до селища завітав державний пан. Не знаючи про перерване війною кохання, він вирішив, що напис при дорозі, то є назва села. Так і записав у своїх паперах: «Жденієво».

Друга легенда не настільки лірична. Вона також пов’язує походження назви з війною, від якої українцям довелося тікати у гори. Друзі Женько, Качало, Міньо і Гицньо подалися у гірську глушінь, подалі від смерті та небезпеки. Заночували вони серед смерек у густій млі, а коли прокинулись, мла розтанула і вони побачили, що лежать на чудовній галявині неподалік від ріки. І таке те місце було файне та любе, що Женько одразу забажав залишитись назавжди. Його іменем і почали називати селище: Жденівка – Жденієво.

Переповідають місцеві жителі також легенду, яка не стосується назви поселення. Одна з околишніх гір носить дивне ймення «Гуслі». Назва ця виникла як пам’ять про відчайдушного юнака, котрий залицявся до красуні зі Жденієво. Дівчина гордувала всіма, хто приходив до неї свататися, але над Павлом вона пожартувала особливо жорстоко. Красуня пообіцяла, що вийде за нього заміж, якщо він заграє для неї вночі на гуслях. Даремно юнак чекав вночі на свою кохану. Вранці його знайшли на гірській вершині мертвого, разом зі злощасними гуслями. Гордячка була проклята, і відтоді вона ходить вночі горами, тужачи за втраченим коханням.

Активний відпочинок

Зі Жденієво починається туристичний маршрут до найвищої точки Львівської області – гори Пікуй. Тієї самої, що її місцеві жителі іноді кличуть «Гуслі». Це шлях для досвідчених туристів, адже піднятися від села може бути нелегко. Часто туристи воліють завершувати у Жденієво свою гірську подорож, а не починати її. Селище пропонує цікавий відпочинок будь-якого сезону, навіть тоді, коли сніг і холоднеча роблять гірські стежки небезпечними для прогулянок. Кожної зими тут збираються чисельні прихильники гірськолижного спорту, яких приваблюють добре влаштовані витяги і мальовничі траси.

Сімейний відпочинок у Жденієво

Жденієво радо приймає гостей, які налаштовані на спокійний відпочинок у колі близьких та рідних. Тих, хто бажає провести відпустку серед таємничої карпатської природи, тут ждуть ресторани, комфортабельні готелі, а також довгі прогулянки буковими лісами, де можна досхочу назбирати грибів та ягід.

Аматорам піших прогулянок відпустка у Жденієво подарує можливість піднятися на гору Високий Камінь, що виростає у місці злиття річок Жденівка і Латориця. Вершечок Високому Каменю від Жденієвки відділяють лише 2 км, але підійматися доведеться крутими схилами. Ця гора славиться захопливими пейзажами, рідкісними скельними дубами і чорними соснами. Гуляючи на захід від селища, легко потрапити до ботанічного заказника «Бузок», де можна милуватися деревами та квітами, занесеними до Червоної книги.

Розташування

Жденієво, Закарпатська область

48.770556, 22.979444000000058

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км