• Гірськолижний курорт Красія
Гірськолижний курорт Красія

Красія – гірськолижний курорт в селі Вишка

Гірськолижний курорт на Закарпатті, затишне місце для проведення зимового відпочинку та літніх відпусток.
17 квіт. 2018 61496

Напевно головна перевага курорту Красія – відсутність натовпу, черг та високих цін. А головний недолік – віддаленість району. Так, аби дістатись сюди з Києва знадобиться близько 17-20 годин, залежно від обраного типу транспорту та погодних умов (для порівняння: дорога на Буковель зі столиці займає до 15 годин). Але час, витрачений на добирання, буде того вартим.

Довготривалий сезон

Катання у Красії можливе з грудня по квітень. Зими зазвичай сніжні, але на випадок відлиги тут встановлені системи штучного засніження трас.

Гірськолижний курорт Красія
Гірськолижний курорт Красія

Різноманітність трас

У Красії працюють шість витягів та підйомників – є одно-, дво- та чотиримісні крісельні, два бугельних та приватний мультиліфт.

Перепад висоти складає 600 м. Курорт знаходиться в межах гірського масиву Східні Бескиди: гори у цій місцині мають округлу форму та переважно пологі схили. Тому кататись тут можуть як досвідчені лижники/бордисти, так і початківці. Найдовша траса має 3.5 км протяжності, є чимало варіантів позатрасового катання (офпісту).

Станом на зиму 2014-2015 року нічного катання на Красії не було.

Красія – курорт для новачків

Якщо ви хочете вперше стати на лижі або борд, є кілька причин чому Красія – один з найкращих варіантів, де можна навчитись кататись:

  • доступні ціни на проживання та прокат спорядження;
  • траси для початківців – довгі, нестрімкі та широкі;
  • хороші погодні умови – неглибокий пухкий сніг вкриває довколишні гори, зимою тримається комфортна для катання температура;
  • є своя лижна школа, працюють приватні інструктори;
  • невелике завантаження трас – їхати можна вільно і не боятись наштовхнутись на лижника чи бордиста.

Курорт для любителів

Для тих, кому просто до вподоби повільне, розмірене катання на вільних від метушні та сили-силенної людей схилах, Красія підходить якнайкраще! До того ж, тут є місця для бек-кантрі та фрірайду (до них дістатись можна на підйомниках, ратраках чи пішки).

Гірськолижний курорт для відпочинку з дітьми

У Красії на лижі можна поставити навіть малюків: тут є відповідне дитяче спорядження, кваліфіковані інструктори, дитячий підйомник та прості траси. Окрім того, з малечею можна розважтись спусками з некрутого схилу на надувному гумовому крузі – сноутюбі (на початок спуску «таблетку» підіймають спеціальним витягом). Сноутюбінг менш травматичний, ніж катання на санчатах, дозволений для дітей від 3-х років у супроводі батьків.

Нелижні розваги

Катання під час перебування на гірськолижному курорті – тільки частина розважальної програми. Інколи хочеться дещо більшого, ніж схили, витяги та кантування. У Красії, незважаючи на невеликі масштаби курортної інфраструктури, є чим зайнятись.

Вставши спозаранку, можна встигнути на екскурсії найбільшими містами Закарпаття – Ужгородом чи Мукачевом. Там подивитись, скажімо, на замкову архітектуру: мукачівський замок «Паланок», чинадіївський замок «Сент-Міклош» та палац графа Шенборна. Або присвятити день прогулянкам по Ужгороду, тисячорічному місту над Ужем.

Відвідати мармурові чи карстові печери, що знаходяться в годині їзди від курорту. Найдовша з них зветься Ролінг Стоунз і має 138 м протяжності при 28 м глибини (розташована біля с. Лубня). Як туристичні об’єкти вони не достатньо обладнані, зате мають велике значення для проведення наукових дослідів. Без провідника у ці місцини, які тутешні жителі називають «живанськими ямами», приходити не варто.

Неподалік від карстових печер, що у с. Княгиня, знаходиться місце падіння метеориту (1866), чиї уламки нині виставлені у декількох європейських музеях. Повз місце падіння проходить маркований туристичний маршрут (через урочище Чорні млаки). Вага метеориту складала близько 280 кг.

У селі Великий Березний можна сісти на потяг, що курсує поміж Закарпатською та Львівською областями. За годину на ньому ви проїжджатимете найдовший в Україні залізничний тунель завдовжки 908 м. Він пролягає поміж селами Щербин та Сянки, розділеними гірським перевалом. До того ж, тунелів на цьому напрямку одразу декілька, як і віадуків – високих залізничних мостів, збудованих над глибокими урвищами та ярами.

Пішохідний та еко-туризм

Неподалік Красії можна знайти кілька десятків туристичних маршрутів та еко-стежок на один, два і більше днів, або просто цікавих природних об’єктів. Так, наприклад, можна прогулятись до дна праморя (початок маршруту з с. Верховина Бистра), або побувати біля найстаріших дерев України – тисячорічних дубів у с. Стужиця, зайти на гору Яворник (с. Великий Березний) чи пройтись стежкою до кордону трьох держав – України, Словаччини та Польщі (перетин кордонів на г. Кременець).

До речі, у Стужиці неподалік Дідо-дуба є кілька мінеральних джерел. Живильну воду також можна попити біля Ужоцького перевалу, у с. Сіль та в Кострино.

Більша частина Великоберезнянського району, до якого належить Красія – це гори, вкриті ялицево-буковими лісами. Задля збереження унікальних природних ресурсів тут, зокрема, сформовано Ужанський національний природний парк (УНПП), тільки на території якого прокладено два десятки туристичних маршрутів та 5 еко-стежок. Найвідоміша з них – «Лінія Арпада».

Прохід на територію УНПП є безкоштовним та не вимагає реєстрації. Проте, при бажанні, можна скористатись послугами гіда чи провідника на маршрутах різного типу складності, замовити екскурсію історико-культурними пам’ятками УНПП, орендувати рекреаційні пункти відпочинку, місця під намети, а також лісові будиночки. Самовільно ставити намети в місцях, для цього не відведених, на території УНПП заборонено.

Термальні джерела

Термальні, тобто теплі джерела, температура води в яких становить від 20° – ще один варіант як урізноманітнити відпочинок. Тим паче зимою, адже температура термальних вод на Закарпатті – 30-80°. Ви можете відвідати один з трьох курортів:

Звісно, ефект профілактичного разового візиту буде незначним, порівняно з тритижневим курсом лікування, проте так час, вільний від катання, можна провести з користю.

Всього на Закарпатті налічується більше 50 джерел, проте більшість з них не освоєні.

Водоспади

День відпустки у Красії можна присвятити водоспадам. Поїхати, скажімо, у с. Лумшори – тут, на річці Туричці їх аж п’ять! Перший, Соловей, має 2.5 м у висоту. До речі, всі тутешні водоспади не відрізняються вражаючим метражем, проте мальовничості це їм не відбавляє.

Далі йдуть Буркач, Давір (Партизан), Переступень та Крутило. Під Крутилом є глибоке озеро і влітку тим, хто не боїться крижаної гірської води, можна в ньому скупатись.

На водоспади краще дивитись, йдучи стежкою понад річкою – тоді точно не пропустите жоден з каскадів.

Водоспад Давір
Водоспад Давір, автор Юрій Крилівець

Лумшори відомі купанням у чанах – незабутня зимова атракція! Величезні литі чавунні чани наповнюють джерельною мінеральною водою (сірководневою), підігрівають на дровах та запрошують відвідувачів на купання! Залежно від розміру, один такий чан може вміщувати від 2 до 10 осіб!

Лумшори відомі купанням у чанах – незабутня зимова атракція

Всі чани стоять під відкритим небом, біля потічків та річок. При температурі у 45 градусів мінеральна вода має ефект киплячої. Тож, добряче “наварившись” у чані, треба набратись сміливості та пірнути у крижану річку, потім – знову в чан! І так – по колу.

Ціни на такі розваги досить помірні.

Купання у чані
Купання у чані

Виноробство: дегустаційні зали

Традиційно, українське виноробство асоціюють з південними областями – Одеською та Автономною Республікою Крим. Проте сприятливий для виноградарства та виробництва вин клімат також є і на Закарпатті.

Дегустаційних залів на Закарпатті декілька. Найвідоміші з них: «Урста», «Жайворонок», «Кельтський двір під Ловачкою», «Старий Підвал», винний зал Карла Шоша, а також винні підвали Ужгородського замку та підвали у Середньому.

Мотокрос

Біля с. Великий Березний, а також на території всього Великоберезнянського району, вже кільканадцять років проводять змагання з мотокросу: чемпіонати України, етапи Кубка Європи та відкриті традиційні міжобласні мотокроси.

Незважаючи на відсутність широкого розголосу та уваги ЗМІ до цих подій, змагання щорічно збирають до сотні учасників, що представляють не тільки Україну, але і деякі європейські країни (в т.ч. Словаччину).

Змагання мають високий рівень організації, влаштовані якісні траси, створено різнопланові маршрути. Змагання видовищні та багатолюдні – в середньому, до 10 тисяч людей приходить подивитись на заїзди щодня протягом основної програми змагань.

Дізнатись, коли відбуватимуться наступні мотокросові перегони можна у Календарі Подій.

Церкви

У Великоберезнянському районі можна знайти унікальні архітектурні об’єкти – дерев’яні церкви, збудовані ще наприкінці XVII – початку XVIII століття. Наприклад, трьохярусну бойківську церкву св. арх. Михаїла, с. Вишка (1700) – чудовий зразок дерев’яної архітектури Закарпаття. Або церкву св. Василя Великого, с. Сіль (1703) чи церкву Покрови Пресвятої Богородиці, с. Кострино (1645). Остання, між іншим, належить до видатних пам’яток української архітектури: завдяки пропорціям, розмірам та лініям силуету церква сприймається як бездоганна споруда.

Обов’язково слід побачити церкву св. арх. Михаїла у с. Ужок (1745) – мабуть, найцікавішу споруду, виконану у бойківському стилі.

Церква святого Михайла в с.Ужок
Церква святого Михайла в с.Ужок, 1745 р. фото Elke Wetzig

А ще, не маючи багато часу чи можливості їхати за 40-80 км від Красії, цікаво провести час можна і неподалік курорту. Наприклад, у сприятливу погоду замовити політ на пароплані, або піднятись над горами на повітряній кулі (ці послуги надає один з приватних готелів курорту).

Незалежно від пори року, завжди можна покататись на конях (верхи чи на санях) – влаштувати прогулянку буковими чи дубовими лісами, або просто проїхатись тихими засніженими дорогами.

Влітку та восени можна влаштувати збір ягід та грибів. Тільки будьте обережними! Краще скористатися послугами провідника-грибника-ягідника, аніж принести додому не ласунок, а отруту.

Як доїхати?

Потягом – до м. Ужгород, далі автобусом Ужгород – Красія або маршрутним автобусом Ужгород – Великий Березний, Ужгород – Люта до зупинки с. Вишка. Автомобілем – до Ужгорода по трасі Київ – Чоп, далі до с. Кострино і до с. Вишка.

Відстані: Від Красії до Ужгороду – 69 км. До Львову – 196 км.

Розташування

Красія, Національний природний парк «Ужанський», Закарпатська область

48.95500000000001, 22.712999999999965

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км