• Свалява, фото Максим Вейзе
Свалява, фото Максим Вейзе

Закарпаття

Історія Закарпаття була чи не найбурхливішою від всіх регіонів країни: на цих землях боролись українські та угорські повстанці, території переходили то до Румунії, то до Чехословаччини, то до Угорщини. В результаті утворився шалений коктейль культур, розваг та туристичних атракцій. На гостей Закарпаття чекають страви угорської кухні та фестивалі вина, старовинні міста і грізні фортеці, а також чисельні села-курорти. Ну що, поїхали?

Мукачеве

Старовинне Мукачеве — охайне, затишне місто на берегах річки Латориці. Головних атракцій дві. Перша: велична фортеця “Паланок”, що здіймається над містом. Друга: щорічний фестиваль вина, який відбувається взимку.

Замок “Паланок” можна побачити з будь-якої точки міста, із фортецею пов’язана і назва Мукачева, і його буремна історія. Туристи можуть погуляти переходами замку самостійно, а можуть взяти екскурсію — гуляти у супроводі екскурсоводу набагато цікавіше. Окрім цитаделі на Замковій горі, в місті також можна оглянути площу з міською ратушею, а заразом і костел, що височіє на цій площі. Поряд з Кафедральним костелом Святого Мартіна стоїть готична капличка, оздоблена розписами.

Мукачеве
Мукачево фото: Oleksii Karpynskyi

Фестиваль “Червене вино” збирає виноробів та поціновувучів вина не лише з України, але й з-за кордону. Угорські винороби — незмінні гості цього свята. Гуляючи вулицями міста під час “Червеного вина”, можна продегустувати вино біле та червоне, солодке і сухе, класичне холодне та гаряче. Гостям свята пропонують наїдки, а також міцні напої на кшталт медовухи чи коньяку. Наприкінці неодмінно визначають переможця — найкращого винороба.

Берегове

Затишне місто Берегове — закарпатська столиця вина. Тут розміщується відоме винне виробництво, а також проводиться “БерегФест” — універсальний фестиваль, що за традицією починається із ритуалу чавлення винограду.

У Береговому варто завітати на дегустацію до місцевого підвалу, а можливо, навіть проїхатись з дегустаційним туром околишніми селищами, де також виробляють добре вино. Крім того, місто відоме своїми термальними джерелами — басейни з гарячою водою, яку видобувають з земних надр, розташовані просто неба. За допомогою термальних вод можна лікувати різні хвороби, але особливо корисні такі процедури після травм та ушкодження шкіри.

Берегове
Берегове

Вулицями Берегового приємно прогулятись, роздивляючись старовинні будівлі. У місті розташовується найстарших кам’яний храм Закарпаття: костел Возвидження Святого Христа, побудований ще за часів Київської Русі. Також туристам буде цікаво завітати до музея Берегівщини. Якщо ж ви прагнете нових кулінарних вражень, то в Береговому варто спробувати не лише закарпатську, але й угорську кухню.

Чинадієво (Карпати)

Невелике селище Чинадійово (Чинадієво) розташоване неподалік від Мукачева — до нього легко дістатись з міста. Селище можна назвати туристичною меккою, адже сюди їдуть милуватися одразу двома старовинними палацами, в одному з яких до того ж розміщений санаторій “Карпати”.

Чинадійово і село Карпати, в якому працює санаторій, розташовані впритул один до одного. Тому, якщо ви дістались залізницею до станції “Карпати”, вважайте, ви дістались і Чинадійово також. Перша атракція, яку ви побачити зі станції, — романтичний палац графів Шенборнів з розкішним парком. Можливо, ви захочете полікуватись у цьому санаторії? Навіть якщо ні, можна просто прогулятись парком, напитись із джерела молодості чистої води і оглянути зали палацу, відкриті для відвідувачів.

Чинадієво (Карпати)
Чинадиево (Карпаты)

Друга атракція Чинадійово — замок “Сент-Міклош”, фортеця кохання угорської княгині Ілони Зріні. Сьогодні у замку розміщується музей, який пропонує не тільки звичайні екскурсії, але й оглядини споруди при світлі смолоскипів. Кожної весни перед замком “Сент-Міклош” розгортає свої намети фестиваль середньовічної культури “Срібний Татош”.

Поляна

Село Поляна лежить в невеликій вузькій долині, воно з усіх боків оточене густими лісами. Цей затишний бальнеологічний курорт стискаються два хребти: Полонинський та Вулканічний. А крім того, тут зустрічаються дві річки: Мала і Велика Пиня.

Що пропонує туристам курорт Поляна? У селі працюють 2 санаторії: “Поляна” та “Сонячне Закарпаття”... Гм, здається, у цьому селі для всього є пара: для гір, річок, санаторіїв. То, може, і для людей знайдеться?

Другий з названих санаторіїв — чудова локація для тих, хто вирішив поєднати приємне з корисним, і вилікувати гастроентерологічні хвороби. До процедур додаються свіже повітря, смачнющі місцеві страви, прогулянки по гриби та ягоди. Не забувайте про можливість взяти екскурсію до будь-якого міста чи селища Закарпаття. Проте далеко їхати не треба, адже поруч розташована Свалява, де функціонують Історичний та краєзнавчий музеї, є старовинні церкви.

Поляна
Поляна

“Поляна” — найстаріший санаторій Закарпаття, він приймає відпочиваючих вже понад 130 років. Село тихе, гарне і надзвичайно чисте. Тут ідеальна екологічна ситуація, тому термін “курорт” воно повністю виправдовує.

Солочин

Закарпаття дивує гостей великою кількістю сіл-курортів. Охайні і затишні населені пункти, де живуть своїм життям ґаздині та ґазди, водночас стають прихистком для санаторіїв та будинків відпочинку. Закарпаття дарує не самі тільки приємні враження, але й міцне здоров’я!

Солочин — одне с таких курортних сіл. Воно лежить неподалік від залізничної станції “Свалява”, між горами Крехая і Тесаник. На Закарпатті процвітає видобуток солі, тому назва селища пов’язана саме із сіллю. Але сіль — не єдине місцеве багатство. У Солочині налічується 15 мінеральних джерел. Колись місцеву води розливали в пляшки і вивозили до Австрії.

Сьогодні до мінеральних джерел у Солочині їдуть люди не тільки з усієї України, але і з країн СНД. За допомогою живильної вологи та чистого закарпатського повітря добре лікуються нервові розлади: безсоння, перевтома тощо. Також сюди варто завітати туристам, які можуть поскаржитись на стан обміну речовин, імунітет, шлункові розлади. Лікуватись у Солочині ефективно та весело: ви ж не відмовитесь від прогулянок карпатськими схилами?

Свалява

Адміністративний центр Свалява лежить на річці Латориці. В межах міста розташований острів Марта-Маргарита, який дуже подобається рибалкам і туристам. А як інакше? Це чарівне місце для відпочинку!

Проте головна принада свалявських країв — мінеральні джерела. В околицях Сваляви їх безліч, і вони можуть поборотись із славетною водою “Боржомі”. Через Сваляву пролягають шляхи обізнаних туристів, які прямують до санаторіїв Поляни чи Солочина. Кому буде корисно вирушити на лікування до Сваляви чи околиць міста? Тим, хто скаржиться на стан імунітету, нервової системи, шлунку чи інших органів травлення. Хворих лікують мінеральними ваннами.

Мінеральна вода — не єдиний корисний компонент “карпатського здоров’я”. Чисте повітря, насичене пахощами трав, гірські схили, вкриті лісами, — все це наче запрошує на довгу прогулянку. В місті пропонують екскурсії селами, в яких є мінеральні джерела, а крім того, ви можете виїхати на прогулянку до Мукачева чи Берегового, взяти екскурсію замками Закарпаття. Безпосередньо у Сваляві можна побачити пам’ятки української дерев’яної архітектури.

Синяк

Мальовниче село Синяк лежить у долині річки із промовистою назвою Синявка. Поблизу здіймається гора, яка має таке саме ім’я: Синяк, тому через село часто йдуть пішохідні туристи, які спускаються зі схилів Синяка чи навпаки — підіймаються у гори.

Місцевість, у якій розташоване село, надзвичайно гарна — краєвидами можна милуватись кілька годин поспіль. Проте головна принада Синяка — цілюще джерело. В селі працює санаторій, до якого їдуть люди із хворобами нервової системи, опорно-рухового апарату, травмами кісток та м’язів. Санаторій з’явився біля родовища сульфатно-кальцієвих вод. На північ від села розташоване Синє озеро — не просто вражаюче гарна атракція, але джерело цілющої води.

Природа в селі і його околицях мальовнича, але туристів зацікавлять також пам’ятки, створені людськими руками. В самому Синяку можна побачити самобутній костел, а якщо архітектурних пам’яток забракне — беріть екскурсію замками Закарпаття. Взимку Синяк перетворюється на гірськолижний курорт. Перепад висот тут незначний, та й траса лише одна, проте зазирнути сюди взимку все одно варто.

Шаян

Закарпатське село Шаян на березі ріки Тиси відоме своїми цілющими джерелами. Тут розміщується санаторій, який приймає на лікування людей з гастритом, виразковою хворобою шлунку, цукровим діабетом.

Село Шаян лежить неподалік від кордону з Румунією, у вельми мальовничій місцевості. Воно оточене крутими гірськими схилами, а поряд з будинками котить свої хвилі стрімка Тиса. У цьому романтичному куточку струменять цілющі джерела Марамароша, відомі своїми корисними властивостями із сивої давнини. Найкращий час для візиту у Шаян — липень та серпень, коли тут панує приємна тепла погода. Одна з особливостей мікроклімату цього закарпатського куточка — фактична відсутність сильних вітрів і м’яка погода.

Маломінералізована вода містить настрій, кремній та інші хімічні елементи. За своїми властивостями вона наближена до славетної “Боржомі”. Відпочинок у місцевому санаторії подарує не лише здоров’я, але й приємні спогади про прогулянки околицями, збір ягід та грибів, цікаві екскурсії до різних містечок.  

Солотвино

“Соляне” селище Солотвино лежить на берегах Тиси, у Мармароській котловині. Це надзвичайно близько до кордону з Румунією, тому поруч розташований контрольно-пропускний пункт “Солотвино”. Село — кінцевий пункт залізничної гілки, яка йде з Батьово.

У Солотвино працює оригінальний музей солекопів — історія селища тісно пов’язана з цим видобутком. Сьогодні тут також добувають сіль, щоправда, в менших обсягах, ніж раніше. Одна із шахт використовується з незвичною метою: у ній розташовані підземні приміщення алергологічної лікарні — сюди можна приїхати, щоб поправити здоров’я за допомогою методів спелеотерапії. Для хворих на астму мікроклімат шахт та глибоких соляних печер — справжня панацея. Сусідню шахту “окупувала” Закарпатська алергологічна лікарня, яка також використовує підземні приміщення для лікування. На заході від Солотвино лежать соляні озера.

На жаль, зараз у цьому унікальному закарпатському селищі панує аварійна ситуація: кілька років тому на території шахт сталися провали і сьогодні під загрозою перебувають навіть житлові будинки, адже ґрунт продовжує просідати.

Кращі варіанти для поселення: 34 Обирай житло в цих локаціях і насолоджуйся Карпатами