• Гемба, фото Влад Соколовський
Гемба, фото Влад Соколовський

Гора Гемба (1 491 м), Полонина Боржава

Гір у Карпатах чимало, але не на кожну з них веде підйомник. В чому ж тоді суть, як не самому вилазити на вершину, а кататись з усіма зручностями? Їхати на Гембу, чи підійматись пішки — справа ваша. В будь-якому разі вершина того варта.
18 квіт. 2018 88026

Боржавський хребет, або Полонина Боржава, до якої належить Гемба — гірський масив на Закарпатті протяжністю більше 50 км. Конусовидні вершини, покриті різнотрав’ям та чорничними кущами, стоять оточені густим буковим лісом. Смуга лісу знаходиться не вище 1200-1450 метрів н.р.м. Найвища вершина Боржави, гора Стій, має 1 681 м заввишки. За бажанням, хребет можна пройти весь: вийшовши на хребтову стежину, заблукати важко, тільки того й треба, що чимчикувати хвилями гір, перекочуючись з однієї вершини на іншу.

Вид з гори Гемба
Вид з гори Гемба, фото Любомир Тригубишин

Боржава і гірськолижні курорти

Гора Гемба знаходиться біля популярного гірськолижного курорту Пилипець, а ще якраз попід нею точить камінь один з найвідоміших водоспадів Карпат — Шипіт. Підйомник, про який йшлось вище, працює весь рік, тож на Гембу можуть виїжджати і лижники з бордистами для спуску по цілинному снігу, і звичайні відпочиваючі, щоб оцінити красу Карпат, і велосипедисти з мотоциклістами — схили Гемби більш ніж придатні для екстремальних швидкісних спусків у несніжні пори року.

Підйомник на Гембу, до речі, чи не найдовший на Закарпатті: щоб піднятись догори, зазвичай треба 20 хвилин. Тож, якщо плануєте швидко виїхати на вершину, зробити кілька знімків і рушити назад, закладайте не менше однієї години (а краще — більше). До речі, зимою на Гембі діє близько 8 підйомників, що ведуть до початку трас різної категорії складності. Будете тут влітку — придивіться уважніше: може ці самі схили, що зараз квітнуть різнотрав’ям, вам захочеться випробувати лижнею?

Сноубордист на горі Гемба
Сноубордист на горі Гемба, фото Павло Король

А ще на початку Боржавського хребта зручно розташувався ще один гірськолижний курорт — Захар Беркут біля с. Волосянка. Та й у Воловці, куди так чи інакше приводять боржавські дороги, є де кататись. А ви досі думали, що в Карпатах тільки того і є, що Буковель з Драгобратом?

Маршрут на гору Гемба і інші вершини Боржави

Якщо вже вирішили йти Боржавою, Гемба однозначно буде у списку підкорених вами вершин! Можна вийти, скажімо, з с. Міжгір’я: важкий підйом буде тільки у перший день, коли доведеться з низини вибиратись на Боржавський хребет. Далі — майже пологі підйоми без різких перепадів висоти. Між Гембою та горою Великий Верх, ніби трохи в стороні від хребта, стоїть найвища його вершина — г. Стій (1 681 м). Заходити на неї чи ні — справа ваша. Від Гемби можна або спуститись до водоспаду Шипіт і завершити похід там, або ж пройти хребтом далі до с. Воловець.

Такий маршрут, при хорошому темпі просування, можна вмістити у 3 дні походу з двома ночівлями. А можна пройти і з трьома ночівлями, аби мати час у запасі і не сильно поспішати. Боржава варта того, щоб як слід дивитись по різні боки! Загальна протяжність маршруту — 52 км.

Туман на полонині Боржава
Туман на полонині Боржава, фото Любомир Тригубишин

На Гембу ж з Подобовця можна сходити за один день. Йдіть за вказіваниками, за орієнтир майте великий підйомник — точно не заблукаєте. На вершині можна випити гарячого імбирного чаю, пригоститись прохолодними напоями або, скажімо, молочно-анісовим лікером — тут збудовано небанальну “Чайовню”, де панує своєрідна атмосфера і завжди можна помилуватись чудовим краєвидом з вікна, як цього погода не дозволяє зробити ззовні.

Що подивитись?

Окрім водоспаду Шипіт та прогулянки на вершину Гемби ще можна зазирнути у сусідній з Подобовцем Пилипець: села настільки близько розташовані одне до одного, що ви й не помітите, як з одного опинитесь в іншому. У Пилипці є старезна дерев’яна церква Різдва Богородиці. Побудована вона була ще у другій половині XVIII ст. У 1840-х роках храм перебудовували, а не так давно церкву ґрунтовно відреставрували. Поруч з нею стоїть двоярусна дзвіниця, збудована у верховинському стилі ІІ половини XVIII ст.

Водоспад Шипіт
Водоспад Шипіт, фото Іван Кміть

Віднедавна у Пилипці також працює музей дерев’яних церков. Хочете більше дізнатись про те, як будували дерев’яні храми у Карпатах, які матеріали обирали, як обирали місце для храму — зайдіть, спитайте. Розповідь вам обов’язково запам’ятається.

А ще у переддень Івана Купала (початок липня) біля водоспаду Шипіт проводиться один з найвідоміших українських музичних фестивалів. Неформальний фестиваль збирається тут, починаючи 1993 роком.

Полонина Боржава
Полонина Боржава, фото Тарас Гіпп

Як дістатись:

Щоб доїхати Пилипця, вам так чи інакше треба їхати через Воловець. Воловець має пряме залізничне сполучення зі Львовом, Мукачевом та Ужгородом: зручно спочатку сісти на пасажирський чи приміський потяг, а далі — автобусом чи на таксі. Відстань від Воловця до Подобовця — всього 13 км, тож платня за приватного перевізника буде незначна (якщо їдете взимку, врахуйте націнку за високий сезон). До Міжгір’я ж ходять тільки автобуси.

Розташування

Гора Гемба, полонина Боржава

48.6327394, 23.2680023

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км