Ще кілька років — і словосполучення “рафтинг у Карпатах” буде сприйматись майже так само, як “гірськолижний відпочинок в Карпатах”. Сплави чимдалі стають популярнішими, береги Черемошу, Опору, Стрию, Пруту та інших рік на час травневих вихідних та в перший місяць літа густонаселені туристами, кемпінгами, тренувальними таборами.
Більшість з них радо зустрічають новачків, пропонують короткі програми для сплавів — одно- та триденні. Який маршрут обрати — повільний сплав за течією Дністра, більш інтенсивний — на ріці Опір, чи проходження порогів у стрімких та бурхливих Черемоші та Пруті?
Сплав на Пруті: де, коли і чого чекати?
Прут має вузьке русло. Це за всіма параметрами гірська ріка “з характером” — бурхлива течія, пороги, перекати та каміння, розкидане то тут, то там.
Умовно, сплав на Пруті можна розбити на три ділянки:
Яремче — Делятин
Делятин — Чернівці.
Перший використовується найчастіше.
Його довжина — приблизно 40 км, на яких вам зустрінеться нескінченна вервечка порогів, що потребуватимуть пильності, обережності та впевненості у роботі з веслом.
Для рафтингу на високій воді ділянка Ворохта-Яремче — найскладніша, але тому й найцікавіша. Проходження цієї ділянки непрофесіоналами дозволене, з міркувань особистої безпеки, лише в період невисокого рівня води, тобто протягом літа та в перші місяці осені.
На відміну від інших карпатських річок, придатних для рафтингу/сплаву, Прут влітку не міліє до непрохідності. Щоправда, на великих плавзасобах, катамаранах та рафтах подолати пороги таки стає неможливо.
Оптимальні для сплаву в цю пору року — маневрені байдарки з низькою осадкою. Плюс, легка вага плавзасобу зумовлює динамічний та достатньо напружений характер сплаву — у вас просто не буде часу розслабитись!.
Ділянка Яремче-Делятин має приблизно 14 км завдовжки. Складність порогів середня. Незважаючи на те, що ухил річки дещо меншає, течія лишається доволі швидкою. Притиски, локальні зливи чергуються з ділянками гладкої води.
Найдовша ділянка — від Делятину до Чернівців має 157 км! На початку Делятину річка розходиться на два рукави. Уважно проходимо місце їх злиття. Далі — тільки нескладні шивери, що чергуються з гладкою водою. Річка тут стає помітно спокійнішою, береги значно нижчі, ніж на попередніх ділянках.
Таким чином, загальна протяжність сплаву може сягати понад 180 км! А це, щонайменше, 7-10 діб водного походу!
Проходження водоспаду Пробій: не для новачків
Водоспад Пробій, що у Яремче, має більш як 8-метрову висоту падіння води. Але до самого водоспаду ще треба дістатись: йому передує Прикарпатський поріг, бочки, брили, зливи, поріг Довбуша і решта перепон, з якими новачкам краще справи не мати!
Зазвичай, маршрути сплавів на ділянці Ворохта-Яремче завершуються на безпечній відстані від Пробія, вище за течією. Проте у виняткових випадках — наприклад, під час змагань та в умовах існування надійної страховки від рятувальників, водоспад проходять групами та індивідуально, використовуючи для цього рафти, катамарани, каяки.
Участь у проходженні водоспаду Пробій рекомендована виключно тим спортсменам, які мають досвід водних походів IV категорії складності.
Повторимось: туристам, які триматимуть весло перший раз у житті, сплави від Ворохти до Яремче краще виконувати при низькому рівні води. З першого погляду не відрізните “низький” рівень від “високого”? Спитайте поради в інструкторів або слідкуйте за повідомленнями гідрометцентру.
Розташування
-
Яремче
Популярна туристична локація, яка, незважаючи на кількість туристів, зберігає автентику та щиру гостинність. Хочете побачити Карпати? Приїздіть до Яремче!
-
Скелі Слон
Флішеві виходи на р. Прут біля Яремче утворюють гігантський силует слона, за що й отримали свою назву. Бачите кам’яного велетня з вікна автобусу? Знайте, ви в’їхали до Яремче!
-
Стежка Довбуша
Стежка повільно підіймається горою Маковицею, блукаючи буково-ялівцево-смерековим лісом. Кажуть, колись тут переховувались опришки зі своїм звитяжним ватажком. Хто знає, може поміж цього каміння й справді сховане золото самого Довбуша?
-
Водоспад Капливець
Капливець маловідомий серед туристів. Можливо, бо хтось шукає вражаючої висоти, чи пінного бурхливого потоку, а Капливець ні того, ні іншого не має. Зате з його чарівним “голосом” не зрівняється жоден карпатський водоспад!