• Свалава, фото Максим Вейзе
Свалава, фото Максим Вейзе

Свалява — місто на мінеральних джерелах

Мрієте про спокійний відпочинок, і щоб з вікна обов’язково відкривався гірський краєвид? Тоді вам до Сваляви! Це закарпатське містечко відоме своїми мінеральними джерелами. Подорож до Сваляви зручно поєднувати з відвідинами Поляни та Солочина.
17 квіт. 2018 52039

Свалява — окраса Мармарощини, історичного регіону Карпат, поділеного між Україною та Румунією. Назва міста, ймовірно, походить від слов’янського слова “сіль” — колись закарпатські землі активно постачали на захід важливий “солоний” ресурс. Але “Свалява” настільки подібна до готського слова “ластівка”, що неможливо втриматись від порівняння.

Місто розбудоване довкола місця впадіння річки Свалявка в Латорицю. Історія перших поселень губиться у тьмі століть — археологічні знахідки свідчать, що люди жили на берегах Латориці ще в ті давні часи, коли людство тільки вчилось видобувати вогонь, а найсучаснішим та найреволюційнішим винаходом було колесо. На території міста знайдені монети часів імператора Нерона — вони натякнули науковцям, що на цій землі встигли побувати римляни. У письмових джерелах Свалява вперше згадується вже в XII столітті, але запам’ятовувати першого власника поселення радимо тільки у тому разі, якщо ви вирішили стати спеціалістом з історії Мармарощини. Свалява так часто змінювала власників! Врешті-решт землі опинились у складі Угорського королівства, а разом з ним перетворились на частину Австро-Угорської імперії.

Панорама Сваляви і довколишніх гір
Панорама Сваляви і довколишніх гір

Жити у Сваляві в період з XVII по XVIII ст. було геть непросто. Спочатку на обрії намалювався польський магнат Любомирський зі своїм військом, яке спустошило цей край. Безліч людей загинули, а хто не загинув, був змушений тікати. Влада Габсбургів спокою не принесла — почалася визвольна боротьба, в якій жителі Сваляви та околиць приймали безпосередню участь. Більше про визвольні змагання 1703-1711 років можна дізнатись, завітавши з екскурсією як не до самої Сваляви, так до мукачівського замку “Паланок” — хвилюючі подробиці ви знайдете тут. А зараз спойлер: перемога залишилась за Габсбургами, які згодом подарували закарпатські землі разом зі Свалявою лояльним короні панам Шенборнам. На жителів Закарпаття чекали репресії — і знову багато людей загинуло. Династія Шенборнів володіла Свалявою ще двісті років — і місто почало нарешті розвиватись в якості господарського центру.

Мінеральна вода

Свалявські мінеральні води були відомі ще в Середні Віки. За угорського панування їх відправляли до Московії, де води дуже цінувалися. Пізніше пани Шенборни не виявили до джерел великої цікавості, але оскільки були хазяйновитими, здавали в оренду свалявські джерела, а коли через місто пройшла залізниця — мінеральна вода почала мандрувати Європою, розлита по пляшкам. З водою пов’язаний кумедний випадок. Весела компанія добряче погуляла на берегах Латориці — і догуляла до того, що розлила вино просто у дупло з мінеральним джерелом. Але змішане з мінералкою вино виявилось настільки смачним, що народився новий напій — “фрич”. Себто вино, розведене мінеральною водою. Добрий фрич ви можете покуштувати на Закарпатті і сьогодні.

Річка Латориця
Річка Латориця, фото SergeyUA

Після війни у місті побудували завод мінеральних вод, а сьогодні в околицях Сваляви повно джерел типу “Боржомі”, біля яких розташовано чимало санаторіїв. Приїхати сюди на лікування водами корисно, якщо ви скаржитесь на гастрит, панкреатит, синдром подразненого кишечнику чи навіть цукровий діабет.

Що подивитись і чим розважитись?

Яким би древнім не було місто, війни, повстання та інші катаклізми на сприяли збереженню пам’яток старовини. Але все ж таки Свалява може похизуватись кількома цікавими спорудами, які варто оглянути. По-перше, це дерев’яна Михайлівська церква — чудовий зразок лемківської архітектури, датований XVI століттям. Її треба шукати на вулиці Бистрянській, біля цвинтаря. Колись тут був присілок Бистрий, але місто поглинуло його. У церкві досі зберігаються сторічні реєстраційні книги з відомостями про народження, хрестини та вінчання.

По-друге, існує греко-католицький Храм Різдва Пресвятої Богородиці — за радянських часів його використовували як господарське приміщення та картинну галерею, але з набуттям Україною незалежності храму повернули його статус.

Миколаївська церква, Свалява
Михайлівська церква у Сваляві

Припустімо, ви байдужі до сакральних споруд, і роздивлятися храми вам нецікаво. Чим тоді розважитись у Сваляві? Гостям міста пропонують екскурсії на будь-який смак. Наприклад, екскурсію Закарпаттям на джипі або ровері — ви можете домовитись як про одноденну прогулянку, так і про тривалу подорож. Інший варіант екстремальних розваг — сплав на катамаранах гірською річкою. Більш спокійна програма розваг складатиметься, прикладом, з екскурсій закарпатськими містами.

Як дістатись?

Пам’ятаєте, ми казали, що через місто було прокладено залізничний шлях, яким свалявська вода помандрувала аж до Відня? Залізниця легко довезе вас у Сваляву і сьогодні. Прямі поїзди рушають з Києва, Харкова, Вінниці, Львову, Мукачева, Ужгороду — навіть з Одеси існує один прямий поїзд через Сваляву! Як не лежить душа до залізниці, сідайте на один з автобусів, які доправлять вас до карпатського курорту з Ужгороду, Мукачева, Рахова чи Івано-Франківська.

Розташування

Свалява, Закарпатська область

48.54285669999999, 22.99489159999996

Переглянь також

Обирай схожі об’єкти або ж ті які знаходяться неподалік радіус досяжності 15 км